Parannuin BEDistä

laiheliini

Lakkasin miettimästä, että minulla on koko syömishäiriö. Ennen ajattelin, etten voi itselleni mitään kun minullahan on BED, enkä siksi voi ahmimiselleni mitään, vaan olen sen kourissa. Paskat, aloin suhtautumaan asiaan eri tavalla; jos ahmin, se on OMA VALINTANI, koska HALUAN AHMIA, jos en halua lihoa ja ahmia, en yksinkertaisesti tee niin. Jos siltikin vetäydyin ahmimaan niin se johtui halustani tehdä niin. Et voi valehdella itsellesi, ettet halua niin käyvän jos kuitenkin teet niin. Nykyään syön satunnaisesti aivan liikaa ("ahmin"), HALUTESSANI, mutta tämän oivallukseni ansiosta pysyn kauemmin ns. kaidalla tiellä.

4

1790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      diagnosoi tuon BED:n? Vai omako oli diagnoosisi..
      Eipä kuulosta erikoislääk. tekemältä diagnoosilta, etenkään kun ns. paraneminen on tapahtunut noin..
      Millainen lääkitys? Minkälainen terapia?Miten pitkään terapia kesti?
      Kaikki ahminta EI todellakaan ole mitään BED:a

    • en ole itse noussut vielä s...

      BEDiin liittyy usein myös ylipainoisuus, vaikka osa sitä sairastava onkin normaalipainoinen. Persoonallisuushäiriöt, masentuneisuus ja mielialan rajut heilahtelut antavat BEDille sen tunnusmerkistön, jolla sairaus erotetaan muista syömishäiriöistä. Siihen siis EI liity ns. tasapainottavaa toimintaa, kuten pakkoliikuntaa tai oksentamista, kuten bulimiassa. Määrittelevä seikka on myös yksin syöminen, koska häpeää syömistään ja ennen kaikkea masentuneisuus ja morkkis syömisistään.

      Toivotan kaikkea hyvää, enkä halua kenenkään istuvan yksin ja itkevän ja ahmivan samaan aikaan - ja niille, jotka asuvat pk-alueella, suosittelen omasta kokemuksesta Syömishäiriökeskusta!

    • mies28-v

      Syömishäiriöstä kärsivän omaa tahtomista korostettiin edellä. Ajattelen, että syömishäiriö olisikin osittain häiriö juuri omassa tahdonmuodostuksessa, joka säätelee käyttäytymistä ja toimintaa. Vastuun ja tahtomisen käsitteet olisi mielestäni pidettävä tässä erillään.

      Ihminen on vastuussa vääristä teoistaan. On eri asia, että pahuus tulisi osaksi ihmisen tahtomista. Ajattelen, että ihmisen pahuus on paljolti toimintaa, jota ihminen tekee ja jättää tekemättä vastoin omaa syvintä tahtoaan.

      Jäin pohtimaan, mitä tahdonmuodostuksessa tapahtuu, jos ihminen todella alkaa tahtoa itselleen ja toisille pahaa, kärsimystä ja vahinkoa? Kenen tahto silloin asettuu hallitsemaan ihmistä? Kuviteltu oma tai toisen ihmisen tahtoko? Eikö ihminen pohjimmiltaan halua antaa ja saada rakkautta, hyvyyttä, onnellisuutta ja iloa etsien kaikkea, mikä on puhdasta, kunnioitettavaa, kaunista ja hyvää?

      • mies28-v

        Ajattelen, että ihminen kykenee vain hyvin puutteellisesti toteuttamaan omaa syvintä tahtoaan. Näkisin ihmisen väärät teot paljolti ongelmana täytäntöönpanon tasolla. Toisaalta ihminen saattaa käsittää väärin oman tahtonsa ja toimia näin väärän ymmärryksen mukaan. Näistä lähtökohdista ryhtyisin pohtimaan ihmisen väärien tekojen, virheiden, pahuuden ja synnin olemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe