olen kärsinyt keskivaikeasta ja välillä vaikeasta masennuksesta vuosia.terapia alkaa aina hyvin ja käyn säännöllisesti.sitten se muutaman kerran jälkeen katkeaa ja lopetan sen.en uskalla mennä enää.viina maistuu hyvin ja tosi hyvin.viinaa kun saan niin sitten alkaa tyhmäily.eli petän avomiestäni.niin petin häntä taas lauantaina.työkaverini näki kaiken.en uskalla kertoa miehelleni sillä olen kertonut hänelle jo niin monesti saman tarinan.en usko hänen enää jaksavan.tuntuu kuin saisin jotain tyydytystä pettämisestä ja koston iloa siitä että isäni käytti minua hyväksi lapsena.vaikka enhän minä siinä satuta kuin itseäni ja miestäni.haluaisin lopettaa juomisen.mutta se viinan himo mikä iskee viikonloppuna on ihan mieletön..repii vaikka hiukset päästä jos sitä ei saa.
onko joku ollut samanlaisessa tilanteessa tai selvinnyt siitä?
tarvitsen apua
onko joku ollut samanlaisessa tilanteessa tai selvinnyt siitä?
tarvitsen apua
Vastaukset 2
Vanhimmat
syytä sekoilusi, viina taitaa olla pahin syy kaikkeen mitä sinulla tällä hetkellä on menossa, lapsuutta on enää turha syyttää...ollut on ollutta
luulisi ettet haluaisi seksiä ollenkaan jos isäsi on sinua hyväkseen käyttänyt...Hakeudu AA-kerhoon ja viinasta eroon varmasti suurinosa masennuksesta häipyy kun lakkaat lutraamasta viinan kanssa, se pahentaa ennestään masennustasi.
Ihmettelen, mikä saa sinut keskeyttämään terapian. Onhan suurenmoista, että pääsee terapiaan. Mikä siinä oikeastaan pelottaa? Onko sinun vaikea luottaa terapeuttiin? Hoida ensin alkoholiongelmasi, jotta voit hoitaa masennuksesi.
Hyväksikäyttö voi vaikuttaa omaan seksualisuuteen kahdella tavalla, joko se tekee pidättyväisen tai päin vastoin yli-innokkaan. Minusta tuli pidättyväinen, en pysty läheisyyteen. Sen verran olen pystynyt, että saimme lapset alulle. Se oli ainoa motiivi.