Kourukirves vai telso?

Kumpi on parempi käyttää. En haluaisi veistää hirsiin V-muotoista rakoa, vaan pienemmän pyöreäpohjaisen.

Hirsikurssilla tehtiin vain tuota V-mallia.
85990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

moottorisahalla pyöreäpohjaista varausta. Kirveellähän on komiaa tehdä, mutta itse tekisin moottorisahalla. Ensin tehdään v-uraa vähän ja loppu tehdään laipan kärjellä.

Äänestä

ja kourukirveellä ranteet. ennen oli miehet rautaa nyt piäsöö sairaseläkkeelle. moottorisahalla, KOPIOKAMPA on paras työkalu hankinta niin saat varauksen niinku pitääkin, jotkut hurjat käyttää erikoisketjua tähän hommaan mallia purupiikkejä matalaksi

tämmöistä olen kuullut, voi olla mutuakin.
;)

Äänestä

Varausten tekoon paras vehje on kourukirves.
Moottorisahalla sahataan varausviivaa pitkin noin
kahden tai kolmen sentin syvyinen sahaus, riippuen hirren ja varauksen leveydestä, sahaus siis vinoittain sisäänpäin jonka jälkeen sahauksien väli sahataan noin kolmenkymmenen sentin mittaisiksi palikoiksi ja lyödään kourukirveellä palikat pois.
Varauksen pohjasta tulee näin pyöreähkö ei
v-mallinen ja rakennus laskeutuukin näin hieman vähemmän.

Äänestä

Varauksen viimeistely..eikö löydy sähköhöylää,jolla saa varauksen pohjan
pyöreäksi (varauksen muotoinen terä ja höylän pohja jolla työnnetään varausta pitkin)..
Meinaan että bensiiniä palaa sahatessa paljon.

Äänestä
  • Varauksen merkk. jälkeen selkään viilto m.sahalla pitkittäin, poikittain muutaman kymmenen sentin välein katkot, hirsi pukin päälle kallelleen ja milli pari viivaa näkyviin (v). Lopuksi telsolla vain viimeistely.

    Kourukirves on pakissa mutta käyttämättömänä, niin paljon parempi telso on. Erittäin suurella prosentilla veistäjät "fuskaa" ja tekee varauksen kokonaan moottorisahalla. Nopeasti repimällä mutta..nopeasti.

    Jos bensan palaminen on ongelma, lienee sama tilata rautakaupasta kevythirsirakennus?

    Äänestä

  • Telso kirjoitti:

    Varauksen merkk. jälkeen selkään viilto m.sahalla pitkittäin, poikittain muutaman kymmenen sentin välein katkot, hirsi pukin päälle kallelleen ja milli pari viivaa näkyviin (v). Lopuksi telsolla vain viimeistely.

    Kourukirves on pakissa mutta käyttämättömänä, niin paljon parempi telso on. Erittäin suurella prosentilla veistäjät "fuskaa" ja tekee varauksen kokonaan moottorisahalla. Nopeasti repimällä mutta..nopeasti.

    Jos bensan palaminen on ongelma, lienee sama tilata rautakaupasta kevythirsirakennus?

    Ei taida pakistani kourukirvestä löytyä, enkä ole sellaista liiemmin osannut kaivatakaan, sillä moottorisahaa parempaa värkkiä ei mielestäni varauksen teossa tarvita, laipan kärjellä saa varauksen muotoiltua juuri sellaiseksi ja niin sileksi kun haluaa. Kysehän on yksinomaan käden taidosta hallita työkälua ja mihinkä niin on kirjoitettu, että varauksen teko sahalla on fuskuuta? Mootrisahalla taiteilijat tekevät mitä hienompia eläin ja ihmishahmoja eikä kukaan puhu repimisestä ja fuskauksesta mitään. Varauksen minun puolestani saa tehdä jokainen taitonsa ja tahtonsa mukaan, mutta telsomiehille sanoisin, että ei kannata pätkiä varausta sen pohjaa syvemmältä, sillä syvät poikittais-sahaukset saattavat olla jopa lieviä kylmäsiltoja, ei ne ainakaan rakennukselle eduksi ole.

    Äänestä

Voi ei, haapion teko m-sahalla on jo tosi vaikeeta ja siihen tuo telso varmaan ensiksi keksittiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V-mies kirjoitti:

Kumpi on parempi käyttää. En haluaisi veistää hirsiin V-muotoista rakoa, vaan pienemmän pyöreäpohjaisen.

Hirsikurssilla tehtiin vain tuota V-mallia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu