Sodankylä 1980-l:lla

Kävin siellä erään ystäväni luona. Hän kertoi, että talon kaappikello oli pysähtynyt täsmälleen samaan aikaan kun talon emäntä oli kuollut. Kello ei enää koskaan lähtenyt uudelleen raksuttamaan eikä kukaan löytänyt järkevää syytä!
31163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikö ne osanna vettää sitä kelloo. Niit pittee välillä vetää että lähtee aika juoksemaan.

Äänestä

Isäni kuoltua hyväkuntoinen kaappikello pysähtyi myös. Se oli semmoisilla painoilla toimiva. Mitään järkevää syytä ei ole tänä päivänäkään löytynyt..kello jaksaa käydä vain muutaman minuutin niin pysähtyy.

Toinen tapaus digiajalta on kun olin ostanut kaverilta videot, niin hänen kuoltuaan videot mykistyi. Syytä en löytänyt, videon sulake ehjä jne. mutta siitä huolimatta videot ihan pimeenä.

Äänestä

. xD

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sattasen kylä kirjoitti:

Kävin siellä erään ystäväni luona. Hän kertoi, että talon kaappikello oli pysähtynyt täsmälleen samaan aikaan kun talon emäntä oli kuollut. Kello ei enää koskaan lähtenyt uudelleen raksuttamaan eikä kukaan löytänyt järkevää syytä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu