Olen nyt syönyt sepramia 40mg annoksella maaliskuun lopusta asti ja vieläkin tuntuu ett' vaan ahistaa..... paniikkioireita tulee yhä. oli viikon verran jo hyvä tossa vapun paikkeilla.... nyt taas paskaa..... onko kokemuksia... milloin tää paska helpottaa?? kertokaa tietävämmät ja kokeneet
sepramin teho
paniikkihäirikkö
8877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja olisi masennuslääkkeisiin kuuluva kuten Seronila ja sen tapaset. No eipä minullakaan valitettavasti auta kuin Diapam. Pelkään vain sitä kun lyhyt aikaisesti määrättävä lääke niin milloin lekuri lopettaa kirjoittamisen. Sit kai ei auta kuin kokeilla jotain tuollaista. Ja epäilen kans että auttaako.
aikaa tuntee olonsa hyväksi kunnes taas iskee...Minä seilaan 20mg-30mg välillä ja kokeilen kumpi pitää oireet paremmin kurissa vai vielä nostaa 40mg.Ärsyttää välillä etteikö tämä tästä kummene.Joten ilolla kuulisi todella toisten kokemuksia joilla hyvin menee.
myös. olen syönyt paniikkihäiriöön reilu kolme vuotta. Olen syönyt 10mg mutta stressi ja jännitys kun tulee olen joutunut nostamaan sitä 20mg. mulla myös on hyviä päiviä ja huonoja. välillä on päiviä, että tuntuu kuin koko ph ei olisikaan. mutta toisena päivänä on taasa huono olo.Mulle ei käy muut lääkkeet, ollaan kokeiltu joten tällä lääkkeellä on mentävä eteenpäin ja toivottava parasta. Jotkut on joutunut syömään lääkettä kuukauden päivät enne kuin se vaikuttaa. liian kauan ei kuitenkaan kannata odottaa vaan ottaa lääkäriin yhteyttä. tsemppiä sulle
juu, kyllä tosiaan toivo välil häviää ku mieliala on ihan outo. välil hyvä ja välil tosi ahdistunut. tuntuu ettei millään oo mitää merkitystä tai mieltä. tässä nyt vaan pakerran eteenpäin ku en muutakaan voi..... turta olo.... tsemppiä myös sulle
se kasvaa! Paniikkihäiriöisen kannattaa tää asia painaa erityisen hyvin mieleen. Mulle meinas tulla paniikki ja niihin aikoihin muistaakseni muistin tuon ajatuksen. Ku sä suuntaat ajatukses johonkin asiaan, se kasvaa! Pitää siis keskittyä mukaviin asioihin ja kierrättää niillä mieltään! No, siis jotenkin noin se menee!
Karnosiiniä vahvana vaan, sekä kalaöljyjä! Ja riittävät yöunet, vitamiinit ja urheilu! Paniikkihäiriöisen ei pitäis juoda kahvia myöskään. Sellaista oon lukenu ja kuullu. Jotenka, jos kahvia juot, niin sen ku luovut siitä!
oikeaastaan se oli paniikkikohtaus. Lisäksi voi ajatella niin, että ei enää usko sellaisia tulevaksi itselle omalle kohdalleen. No, se voi ollakin vaikeampi uskoa sellaista, mutta kai sitä voi yrittää.
Kannattaa muistaa, ettei kauan, jopa vuosia kestänyt häviä muutamassa kuukaudessa, vaikka siihen kemiallista apua saakin. Itsellä on todella hyvin antanut vastetta Sepram 20 mg. ALussa hävisi paniikkiin meno, lamaannukseen asti, vaikka ahdistus olikin kova, alussa jopa pahempi! Sitten alkoi ahdistus kaikota. Vieläkin tulee aika ajoin. Ei tarvitse tasoittaa koko oloa! Elämä on välillä ahdistavaa, sen kanssa on opittava elämään. Ei kanntakaan hakea "ei miään"-oloa! Kunhan jaksaa elää ne pahimmat kaudet ohi, kyllä se taas siitä nousee. LOPUKSI: kemiallinen apu tulee aika nopeasti, mutta kehon täytyy oppia että paniikki ja ahdistus häviää, sitä myötä mielikin tulee mukana. Itsellä on tietyt fyysiset oireet paniikkikohtauksessa, nyt on alkanut keho oppia ettei kannata niitä edes yrittää... JAKSAMISTA KAIKILLE!
Aloitin Sepramin viime vuonna... Aluksi tuntui, että auttaa ja sit mentiin taas lujaa alamäkeen.. nostettiin annosta ja hetken tuntui hyvältä... ja taas sama, siin meni jo usko ja toivo paremmasta huomisesta... nyt tuntuu, että annostus on kohdallaan (60mg) Itselläni oli myös jonkinlainen masennus paniikkihäiriön lisäksi. Tsemppiä kaikille jotka painii saman asian kanssa...