Jee, kannatti lukea lyhyt fysiikka ja kemia... mutta empä silloin tiennyt, että lääkärin urasta joskus haaveilisin... :(
Niin ei meinaa oikein aueta tämä protoninsiirtoreaktiot. Kaikki yhtälöt varsinkin on ihan yhtä hepreaa. Oisko jollain vinkkiä, mistä kannattais lähteä liikkeelle, että tämä luku lähtis aukeamaan? Pitäisköhän etsiä kirjastosta jotain kemian kirjoja...?
Ens viikolla on jo pääsykoe. Jes. Taitaa aika loppua kesken.
Niin ei meinaa oikein aueta tämä protoninsiirtoreaktiot. Kaikki yhtälöt varsinkin on ihan yhtä hepreaa. Oisko jollain vinkkiä, mistä kannattais lähteä liikkeelle, että tämä luku lähtis aukeamaan? Pitäisköhän etsiä kirjastosta jotain kemian kirjoja...?
Ens viikolla on jo pääsykoe. Jes. Taitaa aika loppua kesken.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...aloittaisit aivan puhtaalta pöydältä ja kävisit nyt tulevan vuoden aikana fysiikan ja kemian kursseja esimerkiksi aikuislukiossa. Nimittäin ilman hyviä fysiikan ja kemian tietoja lääkiksen ovet tuskin avautuvat.
Ensi vuonna uudelleen yrittämään! Kyllä se siitä, kun jaksaa nähdä vaivaa unelmansa eteen. :)
"Keksin" tämän lääkärijutun oikeastaan vasta muutama viikko sitten, niin en oikein ole hyvissä asemissa pääsykoetta ajatellen. No, jos (kun) ei pääse, niin ainakin tietää millaiset pääsykokeet ovat, jos vaikka uudelleen innostuisi ensi vuonna yrittämään... kannattas kyllä varmaan sitten tosiaan iltalukion puolella noita kursseja käydä, niin vois olla paremmat mahikset.
Onhan noita kaikenmaailman pikalukijafakiireitakin nähty, mutta kaikenkaikkiaan tekstisi perusteella näyttää siltä ettei sinulla ole hajuakaan siitä, mikä pääsykokeen vaatimustaso on.
Monena vuonna on kysytty juttuja lukiofysiikasta joita ei edes ola galenoksessa, koska vaaditaan lukion pitkän fysiikan osaaminen.
Lukion kirjoista kannattaa lähteä liikkeelle. Pelkästään tuota kappaletta lukemalla ei asia tule aukeamaan.
Taidan jättää luvun miettimisen vähemmälle ja yrittää keskittyä niihin, jotka on realistisesti mahdollisempi hallita...
Noi pääsykokeet on aika vaativat, joten kannattaa varata aikaa jokin 2-3 kk ainakin lähtötasosta riippuen. 6-8 h päivässä lukemista ja katsohan ensin vanhoja pääsykokeita että saat kokonaiskuvan. Koita ensin itse ratkaista ja sitten katso vasta vastaukset.
Ja osta hyvät itseopiskelumateriaalit tai mee valmennuskurssille! Pelkkä Galenos ei valmenna pääsykokeisiin tai selitä yhtään.