Haluaisin ostaa persialaisen kissanpennun. Kissan ei tarvitse olla rekisteröity, koska kissa tulee lemmikiksi kissarakkaaseen kotiin. Kissan pitäisi kuitenkin olla tottunut koiriin, koska minulla on kaksi isoa koiraa, jotka kyllä ovat jo tottuneet ennestään kissoihin. Kissan max. hinta saisi olla n. 200 euroa. Eli jos sinulta tälläinen kissanpentu löytyy, niin ota ihmeessä yhteyttä!
Persialainen kissanpentu?
mussukka
5588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi maksaa rekisteröimättömästä persialaisesta 200 euroa, kun Suomi on täynnänsä pitkäkarvaisia orpoja kissoja odottamassa pääsyä "lemmikiksi kissarakkaaseen kotiin". Katso millainen vanha herrasmies tuli meille löytöeläin-hoitolasta:
http://sami.spamsters.org/Pictures/Digi/slides/IMAGE0038.html
Kaikki tietty tekee mitä haluaa, mutta kyllä näitä kotia kaipaavia riittää. :)
että rekisteröimätön kissa ei ole suomessa rotukissa. ts. tuleva kissasi rekisteröimättömänä ei ole persialainen, vaan persialaisen näköinen. tällä tavalla tuet myös niitä "muka-kasvattajia" jotka rahastavat kissoillaan ja teettävät pentuja liian usein (emokissat kärsivät). muutenkin on ihan turha maksaa 200€ rekisteröimättömästä pennusta (rekisteröinti maksaanimittäin vain 16€).
jos siis pidät persialaisen ulkonäöstä, niin kysäise löytöeläinpaikoista onko heillä, tai sitten varaudu maksamaan vähän enemmän (veikkaisin, että n.500€). älä missään nimessä tue mitään pentutehtailua!!!
Oletko miettinyt exoticiä? Joka on vähän leikkisämpi kuin persialainen. Ajattelin vaan, kun sinulla on 2 isoa koiraa, että riittääkö aikasi kaikkien niiden hoitoon. Persialaisen turkki vaatii nimittäin päivittäistä hoitoa. Itseltäni löytyy molemmat exo sekä perski.
Jos haluat puhdasrotuisen persialaisen, niin ehdottomasti sellainen millä on paperit. Ja lemmikkitasoisia saa jo 300 eurolla.
Minulla todellakin riittää aikaa kaikille eläimilleni. Olen nimittäin työtön ja työttömällähän sitä aikaa riittää, vaikka muille jakaa.Minulla on ollut koko elämäni ajan aina monta lemmikkiä yhtä aikaa,enkä yhtäkään niistä ole ikinä laiminlyönyt.Nimittäin vaatii noitten mun koirienkin turkit päivittäistä hoitoa.On mulla ennenkin ollut pitkäkarvaisi kissoja joten tuttua se harjaaminen todellakin on.:)
Minä ainakin pidän todella paljon kissojemme turkinhoidosta =). Harjaaminen on todella palkitsevaa, kun kaksi kissaa kiittää kehräämällä ja pistämällä suuret silmänsä kiinni nautinnosta kun saavat kutittelevat kuolleet karvat pois. Varsinkin puolipitkäkarvaiselta Pekulta lähtee välillä mielettömät määrät karvaa (eli keväisin ja syksyisin), joten harjaaminen on siinäkin mielessä aivan pakollista. Kampaan ja harjaan nuo kerran päivässä, vaikka toinen onkin lyhytkarvainen.
Minulla on ollut 11 hamsteristani 2 pitkäkarvaista, joiden turkkien kanssa oli myös mukava puuhastella.
Kissa vain pitää muistaa ihan pennusta alkaen totuttaa harjaamiseen ja turkinhoitoon ylipäänsä, muuten myöhemmällä iällä harjaaminen on yhtä sotaa.