AINA LAUANTAI KUN UKKO ON JOKA PÄIVÄ KÄNNISSÄ!
ALKOHOLISTIN VAIMOLLA
!!!!
7811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joka päivä tuntuu sunnuntailta.
Lähdin sellasesta LIITOSTA lätkimään ja PÄIVÄÄKÄÄN EN OO KATUNU...mulla oli 3 pientä lasta TÄYSIN SAIRAS ALKOHOLISTI UKKO joka kävi käsiksi ja ahdisteli koko ajan antamatta RAUHAA hetkeäkään..siis se elämä oli niin helvettii ku voi vaan olla...minä päätin että NYT LOPPUU ja se loppu ETTE IKINÄ USKO MITEN MINÄ NAUTIN RAUHASTA sen jälkeen ...olin tosi ONNELLINEN..ja vieläkin puistattaa kun ajattelenkaan sitä aikaa ...hyi
-se ukko on nykyään henkisesti sairas...(on ollu juomatakkin välillä kuulemma...mutta alottanut uudelleen ja popsii pillereitä ym.ym.. ja psyyke on sit menny!-mutta se on sen oma asiansa ja ongelmansa EI MINUN.
Olen nyt katsellut taas puolitoista kuukautta kun avomies juo. Itsellä on pinna niin kireällä ettei tiedä mitä tekis. Minulla on oma omistus asunto ja olen yrittänyt ottaa selvää että miten tosta juoposta pääsee eroon. Sitä saa molenlaista tietoa ettei tiedä mikä on oikea ratkaisu ettei joudu pulaan jos tekee jotain lainvastaista. Olen ollut tämän tapauksen kanssa yli 20 vuotta ja nyt taitaa riittää. Jäin pari vuotta sitten työttömäksi mutta mieluummin syön vaikka pelkkää kaurapuuroa kun enää katselen tätä touhua joka jatkuu ja jatkuu samanlaisena.
Vähän sama tilanne vaikkei ihan kahtakymmentä vuotta ole oltu yhdessä. Avovaimo juo ahkerasti ja juomiseen liittyy erottamattomana osana muun perheen haukkuminen, jota kerrallaan jatkuu vuorokausitolkulla. Omilleensahan tuo pitäisi jättää, mutta neuvojille tiedoksi, ettei se ihan kevyesti synny se päätös. Mieskin osaa uskoa ja toivoa kerta kerran jälkeen.
Niinpä, mutta kun tuosta uskomisesta ja toivomisesta, ei ole mitään hyötyä sinulle. Joka kärsit puolisona, tästä hänen käytöksestään. Ja näin tavallaan myös mahdollistat silloin tuon juomisen jatkumisen.
Alkoholistin on mentävä todella *pää edellä* seinään ja pysähdyttävä. Ennen kuin voi tapahtua mahdollinen ymmärtäminen, omasta tilasta.
Se, että uskotaan nuo valheet, joita alkoholisti kertoilee, mahdollistaakseen juomisen jatkumisen. Ei pitkälle auta perhettä. Joka vierestä seuraa ryyppäämistä.
Kaikki tämä tiedetään ja silti. Valitettavasti ihminen ei tee järkiratkaisuja vaan aina tunneratkaisuja. Tunne sanoo klo 3 yöllä, että nyt riitti, mutta mihin siitä sillä hetkellä lähdet. Aamulla tuntuu siltä, että takki on tyhjä eikä huvita tehdä yksinkertaisesti mitään ratkaisuja.
Järkevästi ajatellen pitäisi kaikessa hiljaisuudessa hankkia kämppä mahdollisimman kaukaa ja kuitenkin siten, että lapset eivät joudu vaihtamaan koulua. Ja sitten vain lähteä. Vaimo tietysti tekee kaikkensa saadakseen pitää lapset ja yhteiskunta on taipuvainen uskomaan äitiä ennen isää. Kyllä näitä muttia riittää.
Kuinka kauan tarvitsee kuunnella yhtämittaista v---uilua ennen kuin saa lyödä? 24h? 48h? viikko?
Lyödä ei saa. Vaan lähde.
Ensimmäiseksi, käänny kotipaikkakuntasi lastensuojeluviranomaisen puoleen. Lapsiesi asiassa ja kerro heille huolesi. Vaikka aina ero tilanteissa uskotaankin usein niin. Että huoltajuus ja lähivanhemmuus lankeaa aina lasten äidille, "kuin illallinen Manulle". Ei se välttämättä, kuitenkaan niin ole. Mutta toimi järkevästi.
Ja voi olla, että vaimosikin vielä raitistuu, kun hän joutuu pakon edessä kohtaamaan juomisesta johtuvat ongelmat. Lapsia nimittäin ei saa tavata kännissä. Ja lastensuojelu kyllä tarkastaa huoltajan kunnon tapaamisissa. Alussa on ainoastaan ns. päivätapaamisia. Eli alkoholistin lapset eivät saa yöpyä alkoholisti vanhemman luona.
Luota itseesi ja anna lapsillesi normaalimpi lapsuus :)