Sisarusten yhteisen omaisuuden myyminen

ja puolison oikeus myyntitu...

Omistamme veljen kanssa puoliksi asunnon, jonka nyt myymme. Meillä on myös kiinteistöyhtymä, jonka omaisuutta tämä asunto ei ole. Voinko siirtää asunnon myyntituloista saamani osuuden kiinteistöyhtymän tilille ilman puolisoni suostumusta? Meillä ei ole avioehtoa.

5

1194

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maallikkojuristi

      Jos ette käytä ko. asuntoa puolisosi kanssa yhteisenä kotina, niin saat myydä sen kysymättä myyntiin puolisosi lupaa. Yhteisenä kotina käytettävän asunnon myynti ilman toisen puolison lupaa on suoraan avioliittolain mukaan pätemätön. Et tarvitse myöskään puolisosi lupaa liiketoimiin kiinteistöyhtymän kanssa. Tosin mahdollisessa osituksessa nämä varat kyllä luetaan avio-oikeuden alaiseksi omaisuudeksi ja jos "siirto" tulkitaan lahjaksi voi kiinteistöyhtymä joutua sen palauttamaan AL 40a§ perusteella. Järjestelyn tosiasiallinen tarkoitus pitäisi tietää ennen sen tarkempaa pohtimista.

      • Viestiketjun aloittanut

        Tarkoitus on pitää tämä varallisuus avio-oikeuden ulkopuolella. Se ei siis onnistu kiinteistöyhtymän kautta?


      • maallikkojuristi
        Viestiketjun aloittanut kirjoitti:

        Tarkoitus on pitää tämä varallisuus avio-oikeuden ulkopuolella. Se ei siis onnistu kiinteistöyhtymän kautta?

        Ei onnistu tuollaisilla kikoilla, ainakaan jos puoliso tai puolison asianajaja ovat yhtään perillä asioista. Osituksessahan noudatetaan ns. laskennallisen restituution periaatetta: jonnekin ilman selvää syytä "kadonnut" tai lahjoitettu omaisuus lasketaan mukaan osituslaskelmaan ja tasinkoa joudut maksamaan myös sen osuudesta. Avioehtosopimus auttaa ongelmaasi.


    • rahoillesi....

      saat tietysti tehdä ihan mitä tahansa, puolison lupaa siihen ei tarvita.

      • zzz..

        Tehdä saa, mutta se ei ollutkaan homman koukku. Kysyjän on tarkoitus tehdä ns. valeoikeustoimi. Se ei onnistu noin. Varallisuus on varallisuutta vaikka sen siirtäisi eri paikkaan, ja jos taas sen onnistuu menestyksellisesti kätkemään, niin pitää toivoa, että oma luovuus menee toisen osapuolen juristin ja poliisin tarkkaavaisuuden edelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      612
      1590
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      857
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      483
      735
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      701
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      642
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      548
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      31
      516
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      484
    Aihe