Omistamme veljen kanssa puoliksi asunnon, jonka nyt myymme. Meillä on myös kiinteistöyhtymä, jonka omaisuutta tämä asunto ei ole. Voinko siirtää asunnon myyntituloista saamani osuuden kiinteistöyhtymän tilille ilman puolisoni suostumusta? Meillä ei ole avioehtoa.
Sisarusten yhteisen omaisuuden myyminen
5
1121
Vastaukset
- maallikkojuristi
Jos ette käytä ko. asuntoa puolisosi kanssa yhteisenä kotina, niin saat myydä sen kysymättä myyntiin puolisosi lupaa. Yhteisenä kotina käytettävän asunnon myynti ilman toisen puolison lupaa on suoraan avioliittolain mukaan pätemätön. Et tarvitse myöskään puolisosi lupaa liiketoimiin kiinteistöyhtymän kanssa. Tosin mahdollisessa osituksessa nämä varat kyllä luetaan avio-oikeuden alaiseksi omaisuudeksi ja jos "siirto" tulkitaan lahjaksi voi kiinteistöyhtymä joutua sen palauttamaan AL 40a§ perusteella. Järjestelyn tosiasiallinen tarkoitus pitäisi tietää ennen sen tarkempaa pohtimista.
- Viestiketjun aloittanut
Tarkoitus on pitää tämä varallisuus avio-oikeuden ulkopuolella. Se ei siis onnistu kiinteistöyhtymän kautta?
- maallikkojuristi
Viestiketjun aloittanut kirjoitti:
Tarkoitus on pitää tämä varallisuus avio-oikeuden ulkopuolella. Se ei siis onnistu kiinteistöyhtymän kautta?
Ei onnistu tuollaisilla kikoilla, ainakaan jos puoliso tai puolison asianajaja ovat yhtään perillä asioista. Osituksessahan noudatetaan ns. laskennallisen restituution periaatetta: jonnekin ilman selvää syytä "kadonnut" tai lahjoitettu omaisuus lasketaan mukaan osituslaskelmaan ja tasinkoa joudut maksamaan myös sen osuudesta. Avioehtosopimus auttaa ongelmaasi.
- rahoillesi....
saat tietysti tehdä ihan mitä tahansa, puolison lupaa siihen ei tarvita.
- zzz..
Tehdä saa, mutta se ei ollutkaan homman koukku. Kysyjän on tarkoitus tehdä ns. valeoikeustoimi. Se ei onnistu noin. Varallisuus on varallisuutta vaikka sen siirtäisi eri paikkaan, ja jos taas sen onnistuu menestyksellisesti kätkemään, niin pitää toivoa, että oma luovuus menee toisen osapuolen juristin ja poliisin tarkkaavaisuuden edelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va146268Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645703Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko665110Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas914702Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2274661Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1834567Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64539Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa654412Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153999Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423925