Miten muslimit selittävät koraanin virheet itselleen ja vaikka muillekin. Esimerkiksi kolminaisuusopin väärin ymmärtäminen (vai meinaako muslimit, että ne tietää paremmin mihin kristityt uskoo?)
Eli miten ereyhtymätön jumala voi erehtyä? Aika kummallista totta tosiaan.
Listatkaa toki muitakin asioita koraanista, jotka ovat virheellisiä, mutta ennen kaikkea palstan muslmit voisivat selittää tätä todella hämmentävää asiaa.
Eli miten ereyhtymätön jumala voi erehtyä? Aika kummallista totta tosiaan.
Listatkaa toki muitakin asioita koraanista, jotka ovat virheellisiä, mutta ennen kaikkea palstan muslmit voisivat selittää tätä todella hämmentävää asiaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On vain yksi Jumala. Kolminaisuusoppi jonka mukaan Jumala on kolmiyhteinen on "kristittyjen" oma keksintö.
Lisää tietoa saa: Googleen hakusanoiksi Nikean kirkolliskokous. Keksi parempia provoja.
jaapati jaa sinun kanssasi. No laitetaan sitten kysymys selvästi esille, kun et tajunnut mitä hain. Eli koraani väittää, että kolminaisuusoppi tarkoittaisi Isä Jumalaa, Jeesusta ja äiti Maria, , jotka olisivat tasavertaisia keskenään, kun oikeasti kristillisen teologian mukaan kyseessä on isä, poika ja pyhähenki: Jumalan kolme persoonaa. Samalla tavalla kuin vedellä on olomuotonsa nesteenä, kaasuna ja kiinteänä on jumalallakin kolme eri "olomuotoa", mutta kyseessä on aina sama jumala. Vai muuttuuko vesi muuksi kun se jäätyy tai höyrystyy. Eikö se ole enää samaa ainetta?
Ja kolminaisuusopille löytyy perusteet raamatusta. Mutta miten vaan...
5:116. Ja kun Jumala sanoo: »Oi Jeesus, Marian poika! Oletko sanonut ihmisille: »Ottakaa minut ja minun äitini kahdeksi jumalaksenne Jumalan ohella», hän (Jeesus) vastaa: »Ylistys olkoon Sinulle, en voinut sanoa sellaista, johon minulla ei ollut oikeutta; jos olisin niin sanonut, Sinä olisit varmasti sen tietänyt; Sinä tiedät, mitä on minun mielessäni, mutta minä en tiedä, mitkä ovat Sinun aivoituksesi: totisesti olet Sinä suuri näkymättömien asioiden tuntija.
-Tässä jakeessa ei puhuta että Maria olisi osa kolminaisuutta.Noihin aikoihin oli kristittyjä jotka palvoivat Mariaa ja jae kieltää tekemästä sitä.Ei sanaakaan kolminaisuudesta.
olemassa kolminaisuusoppi Raamatussa ja meille kristityille (todellisille kristityille) se on ehdottoman tärkeä asia. On Jumala, Luoja, Hänen Poikansa, Jeesus Kristus ja Pyhä Henki (Jeesuksen Henki). Kun Jeesus oli kuollut ja ylösnoussut, Hän lähetti meille kristityille Pyhän Hengen, joka vahvistaa ja on meidän kanssamme ainiaan.
Raamatun esille ja jättäisit Koraanin omaan arvoonsa. Sillä jälkimmäisessä kirjassa matkitaan Raamattua ja kaikenlisäksi vääristäen. Joten se ei ole luotettava. Kun puhutaan Mariasta, hän oli vain Jeesuksen maanpäällinen äiti, joka synnytti Jeesuksen, mutta Jeesus itse syntyi Jumalan Hengestä, siis Jeesus on (huom: on, sillä Hän elää tälläkin hetkellä) Jumalan Poika silloin! Selvitäpä nyt tämä asia siis Raamatun pohjalta, muuten asia ei ikinä selviä sinulle pohjia myöten.
Huvittavaa kun kotitekoiset teologit yrittävät miettiä syvällisesti vanhojen uskontojen oppeja.
Olisiko hyödyllistä mennä esim. kesäyliopistoon suorittamaan joku alan abrobaatturi??