minulla on iso amatsooni lintu ja ajattelin kysyä jos kenenkään muu lintu tapaa heiluttaa päätä ja pitää semmosta ääntä kuin aivastaisi. se aina välillä tekee niin, on tehnyt jo kauan eikä se aina vai onko se lintujen aivastus. voiko linnuilla olla yskä
tarttis apua
2
624
Vastaukset
- papu
Mun käsittääkseni papukaijoilla voi olla yskä tai nuha aika lailla samaan tapaan kuin ihmiselläkin. Oma lintuni (ararauna) kylläkin aivastelee ihan samalla tavalla kuin ihminenkin, ja useimmiten varmaan samasta syystäkin, eli jos sieraimiin menee jotain kutittavaa. Tosin se myös matkii sekä aivastusta että yskimistä hämäävän aidosti.
- Ellu
Niin hankala sanoa,onko se sen tapa pelleillä vai onko sairas,,Meillä nimittäin oma jakomme aina aivan ikään kuin vieraat sanovatkin "testaa iskareita" nytkyttää päätään ja surahtaa kuin ampiainen tai pienen lapsen suusta hiljainen pähhhääää ääni.Ja sen se tuo tekee pelleillessään.Papukaija tosiaan pihisee selvästi tai sitten aivastelee selvästi jos kipee,,ja on loppusalta kipeenä aika surkea mutta monesti liian myöhäistä sitten.Meillä oli papukaija mahataudissa yhesti ja se vain yritti olla niin pirteä kuin vain voi,,mutta tuohan on yleistä papukaijoille,,siis olla pirteä vaikka ei kaikki kohdallaan.Mutta toivottavasti se pelleilee,eikä kipeä mutta tarkkaile silti.SYKSYÄ!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52897Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739