Joudun kesäkuussa todistajaksi käräjäoikeuteen pahoinpitelytapauksessa. Mietin et saako syytetty
minusta kaikki tiedot papereissa ja jos haluaisin muuttaa tietoni salaisiksi miten se onnistuu ja missä?
minusta kaikki tiedot papereissa ja jos haluaisin muuttaa tietoni salaisiksi miten se onnistuu ja missä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuulustelu pöytäkirjaan.
nimi, osoite, puhnro?hlönro?
jos muuttaa puhnron salaiseksi tai se on salainen saako syytetty sen jotenkin? Voiko osoitettaan muuttaa salaiseksi?
Mitä jos ei uskalla todistaa ja ei mene paikalle? Saa ilmeisesti sakon mutta saadaanko oikeudenkäynti päätökseen jos todistajana ei olekkaan kuultu? Mitäs jos on useita todistajia ja syytetty ei kiellä tapahtunutta? Mikä syy kelpaa esteellisyyteen? sairaus tai kulkuneuvojen lakko luki jossain mutta miten vakavasti pitää olla sairas?
Jos ei mene paikalle, sairaus kelpaa syyksi, mutta tarvitset lääkärintodistuksen, jonka mukaan et kykene todistamaan. Oikeus määrää uuden käsittelypäivän.
Jos todistajalla ei ole hyväksyttävää syytä poissaololle, niin oikeus voi määrätä poliisin hakemaan henkilön säilöön max 5 vrk ennen uutta käsittelypäivää.
sairaslomatodistus kelpaa. Vaikka hinkuyskä.. Ite olen joskus soittanut ½ tuntia ennen istuntoa ja ilmoittanut asiasta.
ellet ole maistraatissa saanut turvakieltoa, eli salaiset henkilötiedot (portsarit, vartijat, poliisit, tulli, puolustusvoimien kantahenkilökunta jne..
Osoitetta ei muuten saa salaiseksi kuin hommaamalla "posterestanten", "PL" jne.
Mikäli sinut on haastettu paikalle todistamaan niin sinunhan on pakko sinne ennemmin tai myöhemmin mentävä, mikäli asiaa harkittuuaan oikeus katsoo sinua olevan välttämätöntä kuulla.
Se on sitten eri juttu mitä asiasta muistat..
eli nimi on jo rikoksentekijän tiedossa.Näin se menee oikeusvaltiossa jossa syytetyllä enemmän valtuuksia.
Miksi ihmeessä annatte vääriä tietoja? Todistaja joutuu todistamaan ennen pitkää. Ei siinä lääkärintodistukset auta. Käsittelyä lykätään, kunnes todistaja saadaan paikalle. Ja huomattava on, että lääkärintodistuksesta on käytävä ilmi, ettei henkilö kykene saapumaan oikeuteen tai on muutoin sekavassa tilassa. Flunssat sun muut perussairaudet eivät auta.
Nyt toimit niin, että pistät tietosi salaiseksi ja ilmoitat siitä syyttäjälle ja käräjäoikeuteen. Mikäli et-paperit eivät ole menneet vielä vastaajalle, olet turvassa. Jos et halua todistaa niin, että syytetty näkee sinut, voit pyytää, että annat kertomuksesi niin, että syytetty ei sinua salissa näe, sen sijaan tuomarit/ tuomari lautamiehet näkevät.
Ensin puhtieto salaiseksi, vaadit sen heti ko. syystä, niin niin se laitetaan eikä muutaman päivän päästä. sitten maistraattiin, jossa on valittavissa totaalinen salassapito, mikä tulee vaikeuttamaan asiointia viranomaisten kanssa. Mutta kaikellahan on hintansa... lisäksi on mahdollista valita lievempi salassapito. Muista kuitenkin, että Suomessa on hyvin harvinaista, että syytetyt tai tuomitut tekisivät jotain todistajille. Yleensä tällaista tapahtuu tosi kovissa rikoksissa eli huumausaine- ym rikoksissa.
täällä kirjoitat. Taidat uskoa itsekkin juttuihisi!?
Lääkärin kirjoittama sairaslomatodistus vaikka lorvikatariasta kelpaa.
Itse olen luistanut JOPA syytetyn penkiltä ilman, että minua olisi kutsuttu uudelleen ja ilman TUOMIOTA!
Niin ja toi sun tietojen salaus on jo sitten niin paksua tuubaa.. Ota lääkkeesi!
Et ehkä ymmärrä, että ennemmin tai myöhemmin sinne oikeuteen joutuu menemään, mikäli sinne on haastettu. Voit myös tutkia oikeuskäytäntöä siitä, mikä sairaus on sellainen, ettei henkilö voi jäädä sen nojalla pois oikeudesta. Jos on vaikka jalka poikki, pitää tulla taksilla paikalle. Jos on perusflunssa, ei mitään syytä siirtää koko prosessia sen vuoksi. Tietenkin kaikki riippuu aina tuomarista, mutta jokainen tuomari haluaa tappaa juttunsa ja siten olla melko ankara poissaolojen suhteen.
Itä-Suomen ho meni kerran niinkin pitkälle, ettei edes vaimon synnytys ollut hyväksyttävä syy. Tämän ratkaisun onneksi kko muutti.