Mitä teidän päissänne liikkuu kun hyväksytte koulukiusaamisen.
http://www.hs.fi/keskustelu/thread.jspa?threadID=117987&messageID=2047635
Opettajat hävetkää
11
2139
Vastaukset
- Toisen asteen ope
...pelkkiä hiiriä ja p*skahousuja, jotka pelkäävät a) häirikkökakaroita ja/tai b) häirikkökakaroiden vanhempia.
Vaan lieneekö tämä ihme, kun suurin osa opettajista on naisia ja enemmistö miesopettajista voisi myös käyttää hametta, sen verran akkamaista käytöstä heiltä esim. näissä kiusaamistapauksissa- viitsitte
Teillä ei näköjään ole MITÄÄn tietoa ,mitä kiusaaminen kouluss tarkoittaa. Ei viitsi edes moisille ruveta sitä selittämään. Menkää vuodeksi vaikka avustajaksi ( jos pääsette ) kouluun, niin näette, mikä on totuus.
Jos huomaatte kaiken kiusaamisen, nostan hattua teille. - mieltä
viitsitte kirjoitti:
Teillä ei näköjään ole MITÄÄn tietoa ,mitä kiusaaminen kouluss tarkoittaa. Ei viitsi edes moisille ruveta sitä selittämään. Menkää vuodeksi vaikka avustajaksi ( jos pääsette ) kouluun, niin näette, mikä on totuus.
Jos huomaatte kaiken kiusaamisen, nostan hattua teille.olen samaa mieltä "ettäs viitsitte":n kanssa! Sitäpaitsi noilla opettajien arvostelijoilla ei ole välttämättä kokemusta, kuin parista kolmesta opettajasta jonka perusteella he yleistävät kaikki opettajat samanlaisiksi. ja sen voin sanoa, että minun opettajani ei ainakaan hyväksy koulukiusaamista. nii ja kukapa koulukiusaaja haluaisi, että ope näkee ne kiusaamiset.
- 3 kk
EVVK
- sitten kun
Mitäs siinäkään opettaja voi jos hänelle ilmoitetaan kiusaamisesta, jos vaikkapa kiusaajan vanhemmat ilmoittavat. Mutta samalla sanotaan myös ettei kiusaajille saa sanoa mitään, ettei kiusaaminen vain pahenisi. Eikä kaikkea kiusaamista edes huomaa, vaikka kiusatulta itseltä kysyisi, niin ei myönnä saati sitten kiusaajat. Lapset tietyssä iässä edes tajua loukkaavansa toista. Todella vaikea havaita ja vaikea puuttua kun "ei meidän kullannuppu voisi tehdä mitään, ethän?"
- kuitenkaan noin?
"Lapset tietyssä iässä edes tajua loukkaavansa toista."
Tuo taitaa olla vain kaunista ajatusta. Lapsi oppii hyvin nuorena loukkaamisen. Ja nyt sentään kai on kyse kouluikäisistä, kun opettajastakin kerran puhutaan.
Kiusaaminen on erittäin tietoista. - näin.
" Mitäs siinäkään opettaja voi jos hänelle ilmoitetaan kiusaamisesta, jos vaikkapa kiusaajan vanhemmat ilmoittavat. Mutta samalla sanotaan myös ettei kiusaajille saa sanoa mitään, ettei kiusaaminen vain pahenisi".
Tässä on eräs todellinen ongelma, jota monet täälläkin vaahtoavat eivät tajua. Tai se, että lapsi tai nuori ei myönnä olevansa kiusattu vaikka kuinka opettaja yrittää kysellä ja penkoa.
Nimim. kokemusta on - edellinen
kuitenkaan noin? kirjoitti:
"Lapset tietyssä iässä edes tajua loukkaavansa toista."
Tuo taitaa olla vain kaunista ajatusta. Lapsi oppii hyvin nuorena loukkaamisen. Ja nyt sentään kai on kyse kouluikäisistä, kun opettajastakin kerran puhutaan.
Kiusaaminen on erittäin tietoista.No joo, kyllä loukkaaminen voi olla tietoista. Korjaan sen verran että kun lapsi on siinä iässä ettei moraalinen kehitys ole vielä seurannut älyllistä (tai kognitiivista, miten sen nyt haluaa muotoilla) kehitystä, niin osataan olla todella julmia tajuamatta että se on väärin.
- Ope8
Missä kiusataan, ketä häh?
Haluaako joku tavata viisi herraa?
Nyt koulutyön loputtua ja todistukset jaettuani.
Minun mottoni on ollut tuo edellä oleva.
Minun luokassa ei kukaan nuorista kiusannut toista. Jos haluaa kiusata,saa sitten kiusata minua! Eli voi olla nyrkki vastassa!
Kyllä tämmöisessä asiassa on opettajalla paljon sananvaltaa, ja myös silmää.
Opetustyössä pyrin kaikki nuoret huomioimaan.!
Hävettävää minulla ei ole! - Martti Hellström
Hyvä Sylvi, kuinka yksinkertaisia me ihmiset olemme!
Kiusaaminen on vastenmielistä, sattuu se aikuisten tai lasten yhteisössä.
Ekö ole hieman naivia vaatia yhtä aikuista /30 lapsi ratkaisemaan kaikki kiusaamistapaukset, kun siihen eivät pysy kypsät aikuiset omilla työpaikoillaan.- JussiO
Aika suureksi osaksi tuosta mahdottomasta työtehtävästi "huolehtia siitä jokaisella oppilaalla säilyy turvallinen, kiusaamisvapaa ilmapiiri" jäi opetushommat minultakin ja siirryin yritysmaailmaan.
Melko surullista, mutta en ole valmis uhraamaan itseäni ja terveyttäni, kun helpompia, miellyttävämpiä ja saman aikaan rahakkaampiakin hommia on saaavilla.
Eikä koko ajan näe keskustelupalstoilla ihmisiä itkemässä miksi eivät opet tee mitään ja ovat paskahousuja pellejä, jotka ryystävät kahvia opettajanhuoneessa.
Siellä se minunkin paikkani on jatkuvasti vapaana vuosi kerrallaan kun edellinen opettaja saa tarpeekseen, tervetuloa vain duuniin, varsinkin arvostelijat jotka varmasti ovat paljon kyvykkäämpiä siihen hommaan kuin yksikään nykyinen ope.
PS. muodollisesti epäpätevätkin kelpaa, päteviä hakijoita ei ole ollut aikoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742057
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851489Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821414Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121182Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101003- 42918
- 96854
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49785