Onko kenelläkään tietoa, mistä voisi saada siemeniä kyseiseen kukkaan? Onko kukka luonnonvarainen vai puutarhakukka, sitäkään en aivan varmasti tiedä?
Tarkoitan keltaista, hentoista, heinämäistä kukkaa, joka vanhoilla nurmikoilla kukkii aikaisin keväällä. Olen kuullut kukasta käytettävän myös neulansilmänimeä, liekkö se oikeampi nimitys?
Kiitos avusta jo etukäteen!
Käenkaali?
1
505
Vastaukset
- käenrieska
Taidatpa tarkoittaa käenrieskaa. Käenkaali=ketunleipä on se valkokukkainen metsänkasvi, jolla on ne kolmilehdykkäiset lehdet.
Mutta kuitenkin... Käenrieskat (pikku- ja iso-)ovat sipulikukkia ja melko yleisiä puutarhakasveja, joita löytyy myös luonnosta, kummasta lieneevät levinneet kumpaan ;)Meillä niitä on nurmikko keltaisenaan keväisin, mutta enpä kyllä kyseisen kasvin sipuleihin ole koskaan kaupoissa törmännyt. Ehkä helpoiten noita sipuleita saat, kun reilusti kävelet jonkun ovelle jolla niitä "keltaisenaan" kasvaa ja kysyt voisitko muutaman sipulin maasta itsellesi kaivaa =D (sipulit ovat pieniä, sormenpään kokoisia)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117943Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4227083SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1785350Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284291Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en754184Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954166Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103902Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132450Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172036