En nyt tiedä mille palstalle tämä varsinaisesti kuuluisi, mutta nyt taas vähän kummastuttaa.
Vauvelini jo yli 5kk ja aloitin cerasette-pillerit n.2kk synnytyksestä. tämän ekan kuukauden ajan aloituksesta tuli välillä menkkojen tapaan verta.. nyt sitten pitkästä aikaa taas rupesi ihan kunnolla tulemaan sen jälkeen kun oltiin miehen kanssa samana päivänä muhinoitu kahdesti. Siis ihmettelen sitä että laukaisiko tuo rakastelu vuodon??? /tiedossa kyllä on että kyseiset pillerit saattavat aiheuttaa välitiputteluja...) Onko jollakin vastaavaa kokemusta?
Vauvelini jo yli 5kk ja aloitin cerasette-pillerit n.2kk synnytyksestä. tämän ekan kuukauden ajan aloituksesta tuli välillä menkkojen tapaan verta.. nyt sitten pitkästä aikaa taas rupesi ihan kunnolla tulemaan sen jälkeen kun oltiin miehen kanssa samana päivänä muhinoitu kahdesti. Siis ihmettelen sitä että laukaisiko tuo rakastelu vuodon??? /tiedossa kyllä on että kyseiset pillerit saattavat aiheuttaa välitiputteluja...) Onko jollakin vastaavaa kokemusta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
..tulee ihan miten sattuun, ja aionkin vaihtaa takaisin e-pillereihin, kun imetys loppuu pian. Vauva nyt 9 kk, aloitin varmaan n. kun vauva oli 4 kk. Välillä kierto on ollut 40 kp ja välillä 11!!!
sen jälkeen kun aloitin cerazetten!viimekertaiset menkat ois pitäny tulla vapun aikoihi ni mitään oo tullu...
Aloitin cerazettet 6 vkoa synnytyksestä. Tästä viikon päästä tuli menkat. Sen jälkeen tiputttelua sillon tällön muutama viikko, nyt ei kahteen kuukauteen mitään vuotoja. Olen monesti miettinyt aiheuttiko pilleireiden syömisen aloitus nuo ekat menkat ja oliko ne oikeat "kuukautiset" vai jotain pillereiden aiheuttama vuotoa. Oliskohan tullut menkkoja ollenkaan, jollen olis alkanut syömään. Vaavi siis täysimetyksellä yhä.
Mulle lääkäri sanoi, että Cerazetten käytön aikana ei kaikilla välttämättä tule vuotoa ollenkaan...
En tiedä, pitääkö paikkaansa.
Mulla ekan liuskan puolivälissä tuli menkat ja nyt toka liuska jo kohta lopussa eikä menkkoja näy...
jäänyt menkat kokonaan pois noiden pillereiden myötä. Eikä kyllä haittaa. ;)