Must see -kohteet?

Mitkä ovat mielestänne must see -kohteita California-Nevada-Arizona-akselilla?

Erityisesti sellaiset kiinnostaa, jotka eivät löydy joka matkaoppaasta.
4561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

etelä-Kalifornian ihmeistä. Tietämättä tarkemmin turneeseen varaamaasi aikaa, on aika vaikea kirjoittaa matkaoppaita tukevia listoja. Voit huoletta viettää esim. viikon Venice Beachiä ihmetellessä, vaikka se onkin parasta kokea viikonloppuna. Pelkästään LA:ssä on nähtävää vuosiksi: BH, Universal Studios, Zoo, Hollywood -West Hollywood :)- Malibu, jne. Kanjoni tietysti täytyy nähdä ja Vegas.

Ihmiset asuvat vuosia aavikolla Area 51:a kiikaroiden.

Jokaiselle jotakin. Mitkä ovat omat kiinnostuksesi kohteet tarkalleen?

Äänestä

niin käy kato Magic Mountain huvipuisto Losissa

Äänestä

Pari juttua, joista en itse ollut hirveästi etukäteen tietoinen, mutta joissa ehdottomasti kannattaisi käydä:

Sedona on sympaattinen pikkukaupunki mahtavien punavuorten keskellä. Äveriäitten seutua, siellä lepäilevät Cruiset, Madonnat, Geret ym. Itse en ollut kiinnostunut, mutta siellä sanotaan olevan paljon myös näitä 'henkisiä' juttuja, vortexeja ym. Joka tapauksessa ihanaa seutua.
Suosittelen Sedonassa eritoten Jeep Eater Safari- ajelua, jossa Hummerilla painellaan pitkin seutua niin että punakivi pöllyää!
Lähistöllä paljon muutakin, mm. Montezuma, alkuperäisasukkaitten kallioon kaivertama asumus.

Williams on ihastuttava route66-kaupunki yhdeksi - kahdeksi yöksi. Flagstaff isompi, mutta kohtuukokoinen, ja hyvä sijainti moniin nähtävyyksiin.

Gallupissa olimme rodeossa. Gallup oli muuten surkein ja köyhin kaupunki, jossa kävimme, mutta rodeo oli tosi mahtava. Gallupissa asuu eniten intiaaneja, siksi ehkä ankeus. Ilman rodeokäyntiä ei suositeltava.

Vegasissa ehdoton must see on Fremont Street experience, sitä ei passaa ohittaa, vaikka kasinoissakin on ihmeteltävää.

Hooverin pato oli myös vaikuttava.

LA:ssa uskoakseni paras paikka majoittumiseen on Santa Monica, ainakaan jos yhtään rannoista tykkää. Ja se Venice Beach on kävelymatkan päässä. Filmitähtikierrokset kandee jättää väliin, Beverly Hillsissä ja sielläpäin ei korkeitten aitojen ja porttien läpi kuitenkaan näe yhtikäs mitään.

Äänestä

voi elämä...must-see-kohteet, mutta ei niitä jotka ovat matkaoppaissa?? tiedätkö miksi niitä paikkoja niihin matkaoppaisiin on laitettu? no just siks et ne on näkemisen arvoisia. ja sano nyt vielä että sulla on kahden viikon loma ja haluut nähdä kaiken...huoh...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teuvonen kirjoitti:

Mitkä ovat mielestänne must see -kohteita California-Nevada-Arizona-akselilla?

Erityisesti sellaiset kiinnostaa, jotka eivät löydy joka matkaoppaasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu