Tulevan veden suodatin Greenrockin kiinnitys

Siis millä lailla olette tuon suodattimen kiinnittäneet (jolla on) jos lähellä ei ole esim. laituria (ohjeessa puhutaan laituriin kiinnittämisestä) Jonkinlainen tolppa viritelmä tai muuta vastaavaa.
82143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voin kokemuksesta suositella metallista tukikehikkoa. Tein nimittäin kehikon tavallisesta 45*45 millisestä puutavarasta ja laitoin alaosaan laudasta tasot painokiville. Mutta tuota prklttä ei tahtonut millään saada pohjaan, kun putki vääntää ja suodatin sekä kehikko kannattavat. Yksin ei onnistu menemättä kunnolla sekaan ja keväällähän se on sikakylmää hommaa.
Kävin ohimennen romiksella katsomassa rautaisia rakenteita, jollaiseen varmuudella siirrytään kunhan jokin puukehikon sidos pettää. Oli monenlaista pöydänkehikkoa, toimistotuolia ja muuta juttua, johon voisi kulmaraudoin tai muuten ruuvikiinnikkein laitella suodattimen kehikon. - Ehkäpä tässä olisi Salmisaaren metalliryhmälle tuoteidea metallisten jätkänkynttiläkehikoiden rinnalle, ellei joku kyläseppä ole jo semmoista kehittänyt.

Äänestä
  • Kiitos tiedoista, mä kanssa aavistelin jotta puu taitaa olla huono ajatus. Pitäisi saada kuitenkin sellainen kiinnitys että helppo asentaa (vaimon) ja ottaa pois. Mua ei saa tonne veteen kahlaamaan ennen juhannusta:D

    Äänestä

  • Vähän epäilin kirjoitti:

    Kiitos tiedoista, mä kanssa aavistelin jotta puu taitaa olla huono ajatus. Pitäisi saada kuitenkin sellainen kiinnitys että helppo asentaa (vaimon) ja ottaa pois. Mua ei saa tonne veteen kahlaamaan ennen juhannusta:D

    jossa ritiläpohja,letku läpi kahvaaukoista ja takaiskuventtiili kiinni,kiviä kyytiin sopiva määrä,helppo laskea ja nostaa kun laittaa polallisen narun kahvareikiin.

    Äänestä

  • muovinen maitolaatikko kirjoitti:

    jossa ritiläpohja,letku läpi kahvaaukoista ja takaiskuventtiili kiinni,kiviä kyytiin sopiva määrä,helppo laskea ja nostaa kun laittaa polallisen narun kahvareikiin.

    on hyvä idea ainakin kokeilun arvoinen, kiitos paljon.

    Äänestä

  • tuohan kirjoitti:

    on hyvä idea ainakin kokeilun arvoinen, kiitos paljon.

    No nyt on maitolaatikko ratkaisua käytetty ja hyvä tuli kiitos vaan hyvästä neuvosta. Vesikin kirkastu entisestään ainakin 50% jos ei enemmänkin ja kaikki roskatja hiekka jäivät pois.

    Äänestä

itse olen laittanut styroxpallon ketjulla putkeen kiinni ja samalla tavalla painon alapuolelle ,
hyvin on putki "kellunut" välivedessä ja on helppo siirrellä , jos on tarvinnut

Äänestä

Hei paljonko sellainen Green Rock suodatin maksaa?

Äänestä
  • vajaan 80 ekee jos en nyt väärin muista löytyy ja vaihto suodattin noin 20 ekee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Millä kiinni kirjoitti:

Siis millä lailla olette tuon suodattimen kiinnittäneet (jolla on) jos lähellä ei ole esim. laituria (ohjeessa puhutaan laituriin kiinnittämisestä) Jonkinlainen tolppa viritelmä tai muuta vastaavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu