Ghost ring tähtäimet pistooliin?
http://www.entreprise.com/hkuspo.htm
Nuita pitää kokeilla.
Onko kukaan tilannut ko. puljusta mitään, miten lie luotettavuuden laita?
Ghost ring...
6
1932
Vastaukset
- tuota.
Vaikuttaa siltä, että et tunne Ghost ring tyyppisten tähtäinten ideaa. Systeemi ei toimi pistoolissa. Eikä suomalaisessa RK:ssa.
Ghost ring tähtäimessä ampuja keskittää etutähtäimen automaattisest keskelle kuvaa, vaikka takatähtäin näkyykin ampujan silmään vain "haamuna," nimensä mukaisesti. Takatähtäimen täytyy olla melko lähellä silmää että homma toimii.
Suomalaisilla RK:n tekijöillä lienee ollut ajatuksena kyseinen tähtäin, mutta asia meni vituiksi tekemällä takatähtäimen reijästä aivan liian pienen. Syntyi tauluunammunta pyssykkä, taisteluun nuo tähtäimet eivät kuulu. Miksikö? No siksi, että kukaan ei kykene ampumaan tuollaisin tähtäimin varustetulla aseella nopeasti, seuraten liikkuvaa kohdetta. Pelkästään paikallaan olevan kohteen löytäminen vie aivan liikaa aikaa, tosipaikassa siinä häviää elämänsä. Avartamalla takatähtäimen reikä vaikkapa 5mm kokoiseksi tarkkuus ei silti kärsisi, mutta aseella kykenisi tekemään sitä mihin se on suunniteltu.
Jenkkilässä asia on osattu tehdä oikein."Ghost ring tähtäimessä ampuja keskittää etutähtäimen automaattisest keskelle kuvaa, vaikka takatähtäin näkyykin ampujan silmään vain "haamuna," nimensä mukaisesti. Takatähtäimen täytyy olla melko lähellä silmää että homma toimii."
Näinhän se tapahtuu tavallistenkin tähtäimien kanssa. Minulla on vaan ongelmana liian suuri etutähtäin, joka haittaa ampumista. Nuo ampullijutut toimisivät paremmin.
Saattaa jäädä uusien tähtäimien hankinta vielä haaveeksi, H&K tähtäimensiirtotyökalu on aika arvokas.- tuota.
k0rh0nen kirjoitti:
"Ghost ring tähtäimessä ampuja keskittää etutähtäimen automaattisest keskelle kuvaa, vaikka takatähtäin näkyykin ampujan silmään vain "haamuna," nimensä mukaisesti. Takatähtäimen täytyy olla melko lähellä silmää että homma toimii."
Näinhän se tapahtuu tavallistenkin tähtäimien kanssa. Minulla on vaan ongelmana liian suuri etutähtäin, joka haittaa ampumista. Nuo ampullijutut toimisivät paremmin.
Saattaa jäädä uusien tähtäimien hankinta vielä haaveeksi, H&K tähtäimensiirtotyökalu on aika arvokas.Tavallisten tähtäinten kanssa ampujan ongelmat tulevat siinä, kun katse täytyy keskittää kolmeen kohtaan: Maali - etutähtäin - takatähtäin, usein kertaa monta ennen laukaisua. Ghost ring vapauttaa ampujan katsomaan suoraan takatähtäimen läpi etutähtäintä ja kohdetta. Ampumatyyli on hieman "haulikkomainen," mutta samalla nopea.
Pistoolista en tiedä, mutta sellaista kivääriä ei ole vielä vastaan tullut, jossa olisi ollut liian suuri etutähtäimen jyvä, ainakin metsästyskäyttöön ne ovat olleet yleensä pienehköjä.
Meikäläisen suurin ongelma osumisen kanssa on pakannut löytymään perän takaa. Mutta vielä minä joskus... tuota. kirjoitti:
Tavallisten tähtäinten kanssa ampujan ongelmat tulevat siinä, kun katse täytyy keskittää kolmeen kohtaan: Maali - etutähtäin - takatähtäin, usein kertaa monta ennen laukaisua. Ghost ring vapauttaa ampujan katsomaan suoraan takatähtäimen läpi etutähtäintä ja kohdetta. Ampumatyyli on hieman "haulikkomainen," mutta samalla nopea.
Pistoolista en tiedä, mutta sellaista kivääriä ei ole vielä vastaan tullut, jossa olisi ollut liian suuri etutähtäimen jyvä, ainakin metsästyskäyttöön ne ovat olleet yleensä pienehköjä.
Meikäläisen suurin ongelma osumisen kanssa on pakannut löytymään perän takaa. Mutta vielä minä joskus...Nyt ollaan samoilla linjoilla.
Koen juuri ongelmaksi sen, kun etsin matalaan säätötakatähtäimeen hillittömän kokoista etujyvää ja saan tehdä korkotasoittelua näiden välillä, jolloin kuva kohteeseen muuttuu epäselväksi.
Tähtäimeni soveltuvat ehkä tarkkuusammuntaan, mutta toiminnalliseen pitäisi olla jotain helpompaa.
Osumatarkkuus alkaa pistoolilla olla jo kohdillaan, mutta ajasta pitäisi jollain konstilla saada kolmannes pois.- tuota.
k0rh0nen kirjoitti:
Nyt ollaan samoilla linjoilla.
Koen juuri ongelmaksi sen, kun etsin matalaan säätötakatähtäimeen hillittömän kokoista etujyvää ja saan tehdä korkotasoittelua näiden välillä, jolloin kuva kohteeseen muuttuu epäselväksi.
Tähtäimeni soveltuvat ehkä tarkkuusammuntaan, mutta toiminnalliseen pitäisi olla jotain helpompaa.
Osumatarkkuus alkaa pistoolilla olla jo kohdillaan, mutta ajasta pitäisi jollain konstilla saada kolmannes pois.Jos paukuttelet sitä "toiminnallista" tyyliä, varmista että takatähtäin on riittävän väljä etutähtäimelle. Etutähtäin täytyy näkyä reilusti takatähtäimen läpi molemmin puolin.
Mitä ampumanopeuteen tulee, hommaa 22-kal vastaavan tyyppinen ase ja ammu paljon. Muutaman tuhannen paukun jälkeen kellottele ajat uudelleen. tuota. kirjoitti:
Jos paukuttelet sitä "toiminnallista" tyyliä, varmista että takatähtäin on riittävän väljä etutähtäimelle. Etutähtäin täytyy näkyä reilusti takatähtäimen läpi molemmin puolin.
Mitä ampumanopeuteen tulee, hommaa 22-kal vastaavan tyyppinen ase ja ammu paljon. Muutaman tuhannen paukun jälkeen kellottele ajat uudelleen."Mitä ampumanopeuteen tulee, hommaa 22-kal vastaavan tyyppinen ase ja ammu paljon. Muutaman tuhannen paukun jälkeen kellottele ajat uudelleen."
Rekyylin puute ja aseen fyysinen koko tulee minulle vastaan kakskakkosissa. Jotain 1911 runkoon tehtyjä kakskakkosia taitaa olla markkinoilla, mutta hinta hirvittää. Jatkan harjoittelua ysillä ja uusi laukaisu lienee ensi viikoloppuna jo käytössä. Tähtäinten vaihtoa harkitsen sitten kun talous antaa periksi.
Takatähtäin on mielestäni liian kapea ja etujyvä liian korkea. Eiköhän kokeilemalla löydy siihenkin ratkaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1124488BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2003697- 2023001
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome722852Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main602737- 841401
- 601256
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381082- 61996
MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120993
