Iäkään puutalon maalaus

Maalata haluaisin

Olen täysin ummikko talon maalauksen suhteen, mutta koti vaatisi uutta "takkia". Eli 1950-luvun lopulla rakennettu 2 kerroksinen talo (noin 180m2 yhteensä) on kyseessä. Alakerran seinat ovat kiveä, eikä kaipaa maalia, mutta koko yläosan, melko alkuperäisiltä näyttävät maalit ovat rapistuneet jonkin verran. Mitähän sellaiselle pitäisi ihan kokonaisuudessaan tehdä ja millaisia summia rahaa se veisi (tekien itse vs. teettämällä)?

4

1113

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nm hm

      Mene maalikauppaan kysymään. Myyvät maalit, tarvittaessa löytyy tekijätkin tai ainakin yhteystiedot.

      Paljon riippuu siitäkin mitä maalia seinissä nyt on, mutta joka tapauksessa rapistunut maali pitäisi saada mahdollisimman tarkkaan pois, muuten uusi maali ei pysy. Parhaassa tapauksessa lähtee helposti harjaamalla, pahimmassa tapauksessa vanha maali on sitkeässä mutta ei niin sitkeässä että sen päälle voisi uutta maalata, jolloin irottamisessa on voi olla hirveä homma...

      Silläkin on väliä, että onko tuuletusrakoa verhoilun takana, vai onko pienellä tuuletuksella oleva lomalaudoitus (jolloin ei lateksia kannata ainakaan laittaa, ei vaikka nyt olisi lateksi).

      Jos et ole ihan heti myymässä taloa, niin minä investoisin petrooliöljymaaliin (muutamaltakin valmistajalta löytyy), koska sillä saa pisimpään kestävän maalipinnan, vaikka se onkin kallista.

    • ja ytimekäs

      vastaus:
      -maalaa Tikkurilan TEHO-öljymaalilla.

      • maalannut

        Käyttökelpoista maaliahan tuo, mutta värisävyt tuppaa haalistumaan turhan nopeasti. Ja mitä tummempi sävy, sen huomattavampaa on haalistuminenkin.

        Paremminkin sävynsä säilyttäviä oikeita öljymaaleja on saatavilla. Vaikka Virtasen neljän öljyn maali, tai sitte petroliöljymaalit. Tehohan ei aivan perinteinen öljymaali olekaan, vaikka sitä sellaisena myydään. Taitaa olla niin, että oikeat öljymaalit ei ole alkydiöljymaaleja..


    • TSillfors

      - Kylmäpuristettu pellavaöljy joka on keitetty vernissaksi ½.
      - Maaväripigmentti esim. keltaokra ja sinkkivalkoinen ½.
      - Homeenestoaine 0,25% myrkkypitoisuuteen (pigmentin myrkyn lisäksi).

      Irtoava vanha maali pois. Karkea pohjan hionta 40. Pohjalle kynnet kylmäpuristetulla pellavaöljyllä puulle auenneisiin kohtiin - mieluiten pariin kertaan ja kuivumista viikko. Maalaus 2 - 4 kertaan / kunnes pinta sulkeutuu himmeään tasaiseen kiiltoon 3pv:n välein ohuesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1583
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      125
      989
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      941
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      97
      917
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      787
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      45
      642
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      632
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      236
      618
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      617
    10. 49
      577
    Aihe