Mitäs pidätte Omatalo K-raudasta?

Meinaa teetättää omatalo paketin n.150m2 ja avaimetkäteen pakettina. Onko laatu kohdallaan kun hinta on noin 165000-185000€ Sis(poreamme,varaavatakka,autotalli,varasto,jne)
Kertokaa rehellisiä kokemuksia ja kuulopuheita :-)
53198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kokonaishinnasta, joka sitten "kerätään" myöhemmässä vaiheessa joillain "hyvillä" selityksillä. Eli tuo "avaimet käteen" hinta ei ole talon kokonaishinta.

Äänestä
  • Ei se summa saa nousta yli budjetoidun ku joku
    -+5% eli aika tarkka laskelma olis kysees.
    Millasia lisä kuluja meinaat millä ne vois kerätä lisää rahaa?

    Äänestä

.. ja piste.

Äänestä

Ainakin omat kokemukset ovat olleet hyviä... ja siitä avaimet käteen hinnasta sen verran et jos teet sopimuksen rakennusliikkeen kanssa hintaan 165 000 euroa niin silloin sen hinnan on oltava valmiina 165 000 euroa ellet sitten itse vaihda jotain materiaaleja johonkin kalliimpiin vastaaviin. Ja on muuten tehty muutama talo avaimet käteen urakkana ja joko omatalosta tai puutalosta joten mistään huhu jutuist ei ole kysymys joten ota jompikumpi niin ei tarttee katua jälkikäteen ainakaan pakettia rakennusliikkeitä sitten taas on monen näköisiä joten siihen ei voi ottaa kantaa ainakaan tietämättä.

Äänestä

Tuttavallamme on Omatalo-paketti n 170m2. Tekivät itse aika paljon. Rahaa meni kuulemma yli mummon miljoonan (ei kuitenkaan 200 000 euroa) ilman tonttikustannuksia. Talossa on pyökkiset keittiön kaapit, vesikiertoinen lattialämmitys, varaava takka leivinuunilla, normaaleilla kaakeleilla kaakeloitu sauna/pesutilat, laminaattilattiat yms. Poreammetta tai muuta aivan luksusta lukuunottamatta varaavaa takkaa leivinuunilla ei ole.

Talo on mielestäni kuitenkin todella hieno ja toimiva yksikerrosratkaisu.Ihan kateeksi käy.

Niin ja ovat itse olleet valintaansa tyytyväisiä.

Turun suunnalla omakotitalon rakentaminen on usein paljon järkevämpää kuin esim. rivitalon ostaminen. Neliöhinta tulee PALJON halvemmaksi. Tontin tosin joutuu usein ostamaan hieman kauempaa keskustasta. Tontin hinta lähellä Turun keskustaa on noin 100 000 euroa (rakennusoikeutta noin 200 m2). Vastaavan tontin hinta 15 km keskustasta on alle 20 000 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rakennuttaja. kirjoitti:

Meinaa teetättää omatalo paketin n.150m2 ja avaimetkäteen pakettina. Onko laatu kohdallaan kun hinta on noin 165000-185000€ Sis(poreamme,varaavatakka,autotalli,varasto,jne)
Kertokaa rehellisiä kokemuksia ja kuulopuheita :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu