Onko kaaso pakko hankkia

kaasoton

Minulla ei ole ketään sellaista ystävää, jonka voisin pyytää tai jonka haluaisin kaasoksi. Voiko häitä viettää ilman kaasoa? Vai olisiko parempi hankkia vaikka joku puolituttu ihminen kaasoksi, kuin olla kokonaan ilman kaasoa? Oletteko koskaan olleet häissä, missä ei ole ollut kaasoa? Kiitos asiallisista vastauksistanne.

8

2103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tule

      häihini kaasoa. Pari pientä morsiusneitoa. :)
      Minusta nähden se on ihan morsiamen oma asia haluaako ns. kaasoa siihen. Jos itse saa suunniteltua äitin..tms. kanssa häät niin mikä ettei. Tai voihan ne itsekin järkätä :)

    • ilman kaasoa

      Nykyisten tapojen mukaiset kaasot ovat lainattua hapatusta Yhdysvalloista.

      Noin sata vuotta sitten Suomessa olleet kaasot olivat yleensä kylän vanhoja naisia, joilla oli tietämystä ja arvostusta ja heillä oli varallisuutta. Saattoivat lainata morsiamelle tarvittavat korut jne.

    • Ei minullakaan ollut kaasoa

      Ei tietenkään kaasoa tarvitse olla, mikään "laki" ei niin määrää, enkä ainakaan minä olisi sellaista edes tarvinnut. Äitini auttoi minua pukeutumisessa ja eipä sitä kaasoa oikein muuhun olisi tarvinnutkaan.

      • Äskeinen vielä

        Niin kysyt, että olenko koskaan ollut häissä, joissa ei olisi ollut kaasoa. Valtaosa häistä, joissa olen ollut, ovat olleet "kaasottomia", kaaso on ollut mukana vain parissa häissä, joissa olen ollut.


      • käytännön syistä

        Kaaso on yhtä kuin pukija eli käytännössä sinulla on ollut kaaso, vaikka ette sitä nimitystä käyttäneetkään...

        Kyllä jokaisella morsiamella on hyvä olla häissä yksi naisihminen, joka auttaa pukuasioissa, kuljettaa käsilaukkua ja seuraa vähän että morsiamella on kaikki kunnossa eli voi kiikuttaa nenäliinan tai tuoda vesilasillisen, auttaa hääpuvun asettelussa ym. Minun kaasoni ainoita tehtäviä hääpäivänä olivat: hääkimpun pitely kirkossa vihkiseremonian aikana, käsilaukustani huolehtiminen ja lahjapöydän hoitaminen (mikä tehtävä kesti n. 15 min., kun kaikki tulivat kirkosta samoihin aikoihin). Kaason kanssa oli kiva myös käydä läpi hääsuunnitelmia ennen häitä ja tehdä jälkipuinti häiden jälkeen (kaaso muisti monia asioita jännitynyttä morsianta paremmin..), vaikka en hänelle tuon enempää tehtäviä sälyttänytkään.

        Ei ole todellakaan pakko mennä amerikkalaiseen häähössötykseen mukaan ja tehdä kaasosta orjaa! Avioituvien on syytä järjestää sen kokoiset häät, mitkä pystyvät itse hoitamaan. Pieniä tehtäviä voi toki jakaa sukulaisille ja ystäville (meillä moni kysyi, settä voisiko tehdä jotain), mutta mielestäni tehtäviä kannattaa jakaa useille eri ihmisille, eikä ladata kaikkea yhden ihmisen niskaan.


    • hei halooooo!!!

      Amerikkalaisten tv-sarjojen mukaanko sinä elät??

    • kerhoon..

      Tarvii varmaan taas muistuttaa että jokaisella on oman näköisensä häät, älkää olko kaavamaisia, olkaa OMAPERÄISIÄ ! Tehkää päivästä sellainen kun te itse olette, jos ei siihen kuulu kaasoa/bestmania niin mitä sitten ? Lakatkaa murehtimasta siitä kaikesta mikä jää "perinteisestä" juhlasta ja keksikää tilalle uutta ja ihmeellistä :) Eikös se tee juuri teidän juhlasta silloin uniikin ? Näin me homma hoidetaan ja asia on pihvi ;)

    • rouva64

      Halusin olla omissa häissäni ainut jota ihaillaan ja katsotaan jne. Ei edes pieniä morsiusneitoja (sisarusten lapsia olisi ollut)ollut alttarilla häilämässä.
      Morsiuskimppu oli kädessä vihkitoimituksen aikana ja kauniita kuvia tulikin kun kaunis kimppu oli MINUN kädessäni eikä jonkun kaason.
      Ja sen verran ohjelmaa että homma hoitui hääparin johdolla. Ne olivat Meidän häät eikä mikään sirkus. Ja naimisissa ollaan vieläkin (17v). Kehumista tuli vierailta että kerrankin hääpari kerkesi juttelemaan vieraiden kanssa eikä kaikkea "joutoaikaa" vienyt joku väkinäinen ohjelma.... Uskaltakaa tehdä teidänlaiset häät eikä vieraiden viihdyttämis häät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      462
      2848
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2675
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      272
      1618
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1204
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1145
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      980
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      938
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      909
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      895
    Aihe