...kuin minä?
Minulla saattaa yht´äkkiä pulssi kohota 100-120/minuutissa ja samalla tulee sellainen outo olo.
Kipua ei esiinny missään, mutta pieni "hätä".
Tiputan 20-25 tippaa kamferttitippoja puoleen ruokalusikallista hienoa sokeria. Ryyppään hieman vettä päälle ja käyn sohvalle pitkäkseen.
Useimmiten jo puolen minuutin kuluttua sydän rauhoittuu normaaliin 70/lyöntiin minuutissa. Se rapahtuu kerralla, eikä siis vähitellen.
En ole koskaan käynyt lääkärissä tutkituttamassa sydäntäni, koska nämä tipat ovat auttaneet minua jo parinkymmenen vuoden ajan. Olen tänään 67 vanha.
Myös äitini ja mummoni käytti näitä "hermontippoja".
Onko muilla samanlaisia kokemuksia.
P.S.
Joskus esiintyy myös (tosin harvemmin) sellaista että sydän jättää lyöntejä väliin.
Terv. Alpo
Onko muita kanferitipottajia...
6
2700
Vastaukset
- lääkärissä käynyt
Luulempa ettei entisen yleislääkkeen käyttäjiä juurikaan ole. On keksitty parempia konsteja. Eleletkö yksin, jolloin mikään nainen ei patista sinua lääkäriin? Alahan mennä terveyskeskukseen, ne tietää siellä enemmmän kuin tämän palstan vastailijat. Ja hyvää vointia!
- nikille: lääkärissä käynyt
>>Luulempa ettei entisen yleislääkkeen käyttäjiä juurikaan ole.
- Lääkärissä käynyt
nikille: lääkärissä käynyt kirjoitti:
>>Luulempa ettei entisen yleislääkkeen käyttäjiä juurikaan ole.
Ehkäpä minäkin kävin lääkärin mielestä valittamassa mitättömiä syitä,jotka kovin vaikeuttivat elämää. Nyt sattumalta huomasin itse seikan, joka johti syyn selviämiseen. Se syy ei olekkaan niin mitätön. Olisi saanut selvitä jo aikaisemmin ennenkuin elo menee vaikeaksi.
Kanferitipat on hyvä lääke, jos on selvitetty, ettei ole kyseessä vakavampi sairaus.
Olen sitä mieltä, että vaimot ovat näissä asioissa miestään viisaampia! - sepetius1
Lääkärissä käynyt kirjoitti:
Ehkäpä minäkin kävin lääkärin mielestä valittamassa mitättömiä syitä,jotka kovin vaikeuttivat elämää. Nyt sattumalta huomasin itse seikan, joka johti syyn selviämiseen. Se syy ei olekkaan niin mitätön. Olisi saanut selvitä jo aikaisemmin ennenkuin elo menee vaikeaksi.
Kanferitipat on hyvä lääke, jos on selvitetty, ettei ole kyseessä vakavampi sairaus.
Olen sitä mieltä, että vaimot ovat näissä asioissa miestään viisaampia!olin pikkupoika kun asuimme maalla.Mummi tuli joka yö peittelemään ja sujautti sokeripalan suuhuni.Ei ollu kovin hyvän makuista.Mummuni eli pitkän,kanferielämän.
- Anonyymi
Itseasiassa kamferin vaikutus on juuri päinvastainen. ;) Mutta vaikutus taitaa johtua siitä että ap kovin luottaa siihen.
- Anonyymi
Äiti sanoi joskus 1960 luvulla, että joka kodissa pitää aina olla kamferintippoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1843399Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042595Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82469Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572432Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942361Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman72047Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01800Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401740Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue331648- 841388