Finaalipöydän peli

jaarvaaharmittiko

Ison (buy in 50taalaa)turnauksen finaalipöytä 6 jäljellä. Itsellä chipsejä n.185 000 (neljäntenä), chipleaderillä 290 000 ja viimeisellä 100 000. Blindit 20/40 000.
Peli on tiukkaa ja pienillä korotuksilla blindien varastelu onnistuu kaikilta ilman vastarintaa. Toka viimeisellä sijalla oleva laittaa all in UTG:ltä (160 000) ja minulla sattuu olemaan KK. Tein insta-callin ja hävisin kun aasilla oli A3 ja flopista tietty löytyi ässä:)
Käytyäni kättä läpi myöhemmin niin tajusin foldauksenkin olevan fiksu peli KK:lla tossa tapauksessa jos ei halua kolikonheittoon (häviän tärkeät kolikonheitot).Ja muistin jonkun pro-artikkelin jossa perusteltiin tilanteita jossa AA:tkin voi heittää menee.
Heittäkää muut jotakin hyviä esimerkkejä finaalipöydän isoilla taskuilla pelaamiseen. harmittaa jos on 6 tuntia rakentanut ison stäkin ja sen joutuu tuhoamaan yhdessä jaossa aasin takia.

4

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fold

      Tuossa tilanteessa KK:n kippaamiselle ei löydy järkevää perustetta hakemallakaan. Jos on joku ultrasuper-riidi kaverista että sillä on ässät, niin ehkä sitten, mutta kun vihulaisella on 4bb merkkejä jäljellä, niin range on hiiiiiukan laajempi kuin pelkkä AA.. Kolikonheittokin on tuosta todella kaukana, koska ässiä lukuunottamatta olet vähintään ~70% johdossa.

      Sinullakaan kun ei ollut merkkejä jäljellä kuin 4,5bb, niin siinä vaiheessa on aika hurjaa alkaa nauloja odottelemaan jos kerran kallet ei kelpaa..

      Jos ei satu olemaan Eric van der Burg, niin naulojenkaan kippaamiselle ei montaa syytä ole.

      Siinä tapauksessa jos ole todella pienellä stäkillä liikenteessä satelliitti-turnauksessa jossa vaikka kolme parasta saa saman palkinnon ja mukana on neljä pelaajaa joista kaksi samanlaisen stäkin omaavaa menee all-in, niin ässätkin voi kipata.

      Toinen mahdollinen tilanne kipata ässät on finaalipöydässä jossa yhdenkin sijan nousu lisää palkintorahan määrää huomattavasti. Silloin jos joku isostäkkinen menee kahta samankokoisella stäkillä pelaavaa vihulaista vastaan all-in ja itselläsi on enää hiluja jäljellä on kippaus myös varsin viisasta peliä. Tuon luin jostain Dan Glimmen artikkelista. Vaikka ukko välillä horiseekin omiaan, niin tuossa ässien kippaaminen on perusteltu ihan hyvin.

      Seuraavalla kerralla kun satut samanlaiseen tilanteeseen, niin ei muuta kuin insta-call vain uudestaan etkä edes ala ajattelemaan KK:n kippaamista! :-)

    • theBET

      Kyysessähän ei ole coinflippi vaan olit vähän reilu 70% suosikki. AA on ainoa käsi, jolle olet tappiolla (ja reippaasti). Blindien ollessa jo noin järjettömät ainoa ratkaisu on maksaa, sillä vihut puskevat melkein millä tahansa. Eri asia olisi esim. jos vain top5 saisi rahaa ja haluaisit varmistella rahasijan, mutta ko. blindeillä vihut puskevat, ja on hyvää peliäkin puskea, melko paskoilla. Kippi tuollaisessa tilanteessakaan ko. stackeilla ei edes varmistaisi rahasijaa. Kippi ei ole edes vaihtoehto tuossa tilanteessa ja todella harvoin sitä on! Vihulta ei edes huonoa peliä ja tällä kertaa veteli onnekseen ohi. Turnauksen kärkisijat vaativat lähes aina loppuvaiheessa coinflippien viemistä sekä muutaman tällaisen ohivedon.

    • aloittajan jatkoelämä

      Taas "isossa" turnauksessa. 100 pelaajaa jäljellä ja minulla BB:ssä 70 000 chipsiä. blinddit 500/1000 ja minä olen sijalla 5. Napilta lähtee kaverilta jolla on 60 000chipsiä törkeä varkauden yritys 4000 korotuksella. 62 offarilla katson flopin 826os. Kaveri lyö 40 000. Mietin hetken ja laitan kaikki hilut keskelle. Kaveri tuumii hetken ja työntää porsliinit keskelle A2:lla. Loppupöytä ei anna kummallekaan mitään ja minä siirryn chipleaderiksi ja lopulta poistun 3 000 egeä rikkaampana. Näin se menee;)

    • Mauno Miljonääri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      167
      4623
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2532
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      154
      2206
    4. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      7
      2180
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      33
      1348
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1204
    7. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1122
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1111
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1023
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      953
    Aihe