Psykiatri sanoi eilen minulle,että hän alkaa epäillä minulla olevan kaksisuuntainen mielialahäiriö,koska SSRI lääkkeet eivät tunnu auttavan-nyt kokeilussa Sepram Opamox.Millaisia ovat oireet kyseisessä sairaudessa.Minulla on kyllä mielialan vaihteluita-välillä suunnitelmat tulevaisuuden suhteen ovat hyvinkin korkealentoisia,mutta äkkiä mieli muuttuu ja millään ei ole silloin mitään merkitystä.Kuinka tuollainen maanis-debressiivisyys diagnosoidaan?
Maanis-depressiivisyys?!
Hättärä
41492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sellainen voisi olla. Opamox rentouttaa kyllä, mutta sitä ei kannattaisi ottaa kuin todella tarpeeseen. Siihen voi jäädä koukkuun. Mutta lääke se on sekin. Voihan olla, että olet tottunut niihin SSRI-lääkkeisiin ja ne eivät enää tehoa. Kuka tietää? Mikset kokeilisi ihan jotakin muuta kuin SSRI-lääkkeitä?
Sairastan maanisdepressiivisyyttä. Itselleni diagnoosi tehtiin, kun aloin touhuta aivan hurjia. Omasta mielestäni en ollut sairas. Eli maniaa sairastava ei käsitä olevansa sairas, ennenkuin toinen sen sanoo. Omassa tapauksessani kerroin "omalääkärille" touhuiluistani ja hän sanoi suoraan, että mulla maaninen psykoosi on puhjennut ja aloitti lääkityksen heti. Sairaalaan ei tarvinnut mennä, koska itse hyväksyin lääkärini diagnoosin. Nykyään on hyviä lääkkeitä ja jos on todisteita siitä, että maanisdepressiivisyyttä on ollut jo kauan, voi lääkäri kirjoittaa Kelaan pyynnön ilmaislääkkeistä.
Puolisoni sairastaa kaksisuuntaista mielialahäiriötä, niinkuin maanisdepressiivisyyttä nykyään nimitetään. Tautiinhaan kuuluvat vaihtelevat masennuksen ja manian ajat.
Puolisollani ei ole varsinaista maniaa, vaan hänen sairastamansa kaksisuuntainen on ns. tyyppi 2:sta eli maniat ovat hypomanioita, lievempiä.
Hänellä lääkityksenä on kahta depressiolääkettä (Efexor ja Tolvon) ja kahta mielialaa tasaavaa lääkettä (Deprakine ja Zyprexa). Bentsoja hän ei käytä, diagnoosin tehnyt psykiatri oli sitä mieltä, että kaksisuuntaista sairastavan EHDOTTOMASTI EI tule käyttää bentsolääkitystä (kuten Opamoxia).
Kun diagnoosi on varma, kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava saa Kela-korttiinsa 112-koodin, joka merkitsee "psykooseja ja muita vaikeita mielenterveyden häiriöitä". Kun Kela-kortissa on tämä koodi, saa lääkkeet apteekista 6 eurolla. Muutenhan lääkekustannukset jo kuukaudessa kohoaisivat tuhansiin euroihin.
Kun sopiva lääkitys löytyy, voi kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava elää normaalia elämää ja kuntoutua työelämään.
kaikille asiallisista vastauksistanne!