auria ethernet 300

Onko joku asentanut kyseisen laajakaista-ohjelman Linux versioon?? Olen ajatellut vaihtaa windows 98 käyttiksen suse 8.2 personaliin. Dna laajakaista haki kaikki asetukset suoraan miten aurian laajakaista???
3382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yleistä tietoa PPPoE Linuxille:
http://www.roaringpenguin.com/pppoe/

Oliko sulla Dna laajakaistassa käytössä
windows vai linux? Yleensä linuxissa
joutuu säädöt tekemään itse.Ainakin
itse olen joutunut kokeilemalla etsimään
oikeat toimivat asetukset.

Kärsivällisyys yleensä palkitaan
linuxin tapauksessa.

Toivottavasti saat yhteyden
toimimaan susen linuxissa.

Äänestä
  • Mulla oli Linux käyttiksenä. Dna laajakaista asennus oli helppo,eli se haki automaattisesti kaikki asetukset. Auria ei hae!!

    Äänestä

  • mistä apua kirjoitti:

    Mulla oli Linux käyttiksenä. Dna laajakaista asennus oli helppo,eli se haki automaattisesti kaikki asetukset. Auria ei hae!!

    Tarkoitat ilmeisesti "automaattisella
    asetuksien" hakemisella,että käytössä
    oli dhcp? Ainakin voisit kokeilla hakea
    tuon pppe-client:in tuolta sivulta
    ja vaihtaa suse:n asetukset niin, että
    hae tiedot dhcp:ltä?

    Ellei suse:n asennus cd:illä ole jo
    mukana tuo pppoe kuten ainakin
    manbrakessa oli.

    Jos DNA laajakaista:lle on jokin softa
    joka tekee jotain muitakin automaattisia
    asetuksia kuten lisää selaimeen dna:n
    proxyn tms. kuten windows puolella sonera:n
    asennus cd tekee jotain tälläisiä. Niin
    sellaisista automaattisista asetuksista ei
    ole tietoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä apua kirjoitti:

Onko joku asentanut kyseisen laajakaista-ohjelman Linux versioon?? Olen ajatellut vaihtaa windows 98 käyttiksen suse 8.2 personaliin. Dna laajakaista haki kaikki asetukset suoraan miten aurian laajakaista???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu