paffilta

ohjelmavirheen

takia miljoona espoolaisen tilille. asia ahvenanmaalla oikeudessa. kuka uskoo että espoolainen saa puolueettoman oikeudenkäynnin.

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nord­

      http://iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1534998

      "Miehen epäillään huijanneen rahapeliyhtiöltä miljoonan22.05.2008 15:19   



      Pari pikavierailua peliyhtiö Pafin internetsivuilla teki espoolaismiehestä miljonäärin, ainakin hetkeksi. Nyt häntä syytetään Ahvenanmaan käräjäoikeudessa törkeästä petoksesta.

      Mies kertoi oikeudessa itse avoimesti petossyytteeseen johtaneista vuoden 2006 tapahtumista. Hän siirsi 17 euroa pelitililtä toiselle ja huomasi, että summa ilmestyi tilille, vaikkei sitä veloitettu toiselta. Molemmat olivat hänen nimissään olevia Pafin pelitilejä.

      Mies jatkoi siirtoja suuremmilla summilla. Kaikki onnistui, kunnes hän yritti siirtää 10 000 euroa pelitililtä pankkitililleen Nordeaan. Peliyhtiön valvontajärjestelmä hälytti ja yhtiö kuoletti rahat.

      Muutama päivä myöhemmin mies onnistui saman ohjelmavirheen takia siirtämään pelitililleen miljoona euroa.

      - Ajattelin, että kirjoittaisin niin monta nollaa, että järjestelmä sanoisi varmasti ei, sanoi syytetty oikeudessa keskiviikkona.

      Siirron onnistuttua mies rupesi kotiuttamaan rahoja 9 000 euron erissä pankkitililleen. Käry kävi viime tammikuussa, kun hän yritti - ilmeisesti näppäilyvirheen takia - siirtää tililleen 19 000 euroa. Pafin järjestelmä hälytti, ja yhtiö alkoi käsin tarkistaa tilitapahtumia.

      Tilillä oli jäljellä noin puoli miljoonaa euroa, jotka yhtiö kuoletti heti. Loput syytetty kertoi käyttäneensä nettipeleihin, osakekauppoihin ja kulutukseen."

      ==============================================

      Mahto olla tyytyväinen muutaman kuukauden ajan tuo työtön jamppa :) Sai kelan korvausten sijasta puol milliä kulutukseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      934
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      788
    3. 60
      772
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      734
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      46
      670
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      664
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe