ihmetyttämään nuo tosi synkkämieliset ja suorastaan ahdistavat (ja tietty ne jeesustelijahörhön) kirjoitukset tällä palstalla viime aikoina. Tuossa alapuolellakin joku on tosi ihastunut/rakastunut johonkin ja luulee toisen vain naureskelevan hänelle siitä. Sit kun toinen vastaa positiivisesti, hän ei ota sitä miksikään vaan sanoo jatkavansa matkaa ja toivottaa hyvää jatkoa.. Samanlaisia viestejä löytyy vaikka kuinka paljon kun vaan viitsii katsoa. Se oli minusta hulluimmasta päästä ihan viime aikoina (ellei oteta huomioon niitä hörhön juttuja) kun joku kertoi rakastavansa toista niin et haluaisi kuristaa hänet. Joku piti vielä sitä ihan normaalina.. Ihmettenpä vaan et mitä rakkautta/tykkäämistä se sellainen on? Aika kaukana siitä minun mielestä..
Ehkä nämä sivut ei oikein sovi minulle.. Ei näistä tule kuin huonolle/pahalle päälle,välillä ainakin. Itse en ole mikään pessimisti eikä minulle ole tapana ajatella siihen tyyliin et jos joku ei välitä tai joku asia ei mene ihan niin kuin suunnittelin et koko maailma kaatuis siihen. Uskon et kaikella on tarkoituksensa.. Ja et lopulta kuitenkin kaikki kääntyy parhain päin.
Ehkä nämä sivut ei oikein sovi minulle.. Ei näistä tule kuin huonolle/pahalle päälle,välillä ainakin. Itse en ole mikään pessimisti eikä minulle ole tapana ajatella siihen tyyliin et jos joku ei välitä tai joku asia ei mene ihan niin kuin suunnittelin et koko maailma kaatuis siihen. Uskon et kaikella on tarkoituksensa.. Ja et lopulta kuitenkin kaikki kääntyy parhain päin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tosissasi. erota tämä palsta oikeasta elämästä.
tosielämää...älä unohda sitä.
Niin teenkin.. :) Kyllä tuolla oikeassa elämässä kohtaa paljon postiivisempia ja iloisempia ihmisiä kuin mitä voi ymmärtää näiden palstojen kirjoittelijoista kun noita juttuja lukee.
niitä positiivisempia tunteita, tänne puretaan se paha olo mun mielestä. Vähän tällanen ihmissuhteiden raunioiden ja sydänsurujen kaatopaikka tää taitaa olla.
on että se paha olokin voidaan jonnekin purkaa.
minulla on tullut kirjoiteltua vain niitä positiivisia juttuja? Vaikka on ollut ikävä ja kaipaillut toista, ei minulla ole ollut tapana kirjoitella negatiiviseen sävyyn. Ja jos joku lohduttaa minua tai kertoo jotain positiivista niin en varmasti tyrmää häntä. Tietty ilkeilijöille sanon suorat sanat. Täällä joutuu lukemaan välillä viestejä rivienkin välistä.
Mut voihan se olla et joillakin se menee just noin niin kuin sanoit.
Aloittaja siis olen.
sitä sanonukkaan.
kirjoitan yleensä positiivisia asioita, niin joskus kyllä helpottaa myös anonyymisti purkaa pahaa oloa sisältään.
näitä lukiessa, että "tuokin voisi olla minulle", ja on sitten vähän allapäin muuallakin. Juuri äsken tuli sellainen reaktio, että "..jaa, niin minä vähän ajattelinkin, että niin se sitten on. Että enpä sitten enää häiritse mitenkään.." Ei sillä, että enää muutenkaan mitään aikoisin, ennen kuin olisin vähän varmempi.
Ei kai tämä palsta vaan luo asenteitakin ? Tänne tulee yleensä silloin, kun mietti jo jotakin, ja kun lukee surullisia viestejä, ajattelee niiden olevan itselle tarkoitettuja. Iloisille viesteille hymyilee hetken, mutta mieleen tulee yleensä, että tuskinpa tuo olisi minulle.
En taaskaan päätä lopettaa palstan lukemista, mutta kyllä välillä voisi rajoittaa.
Aurinkoista perjantaita, kuitenkin.
Ihan samoja asioita olen minäkin ihmetellyt... Positiivisia iloisia viestejä pidetään vittuiluna tai sitten muuten vaan hyökätään toisten kimppuun verbaalisesti. Joku mies hyökkäsi yhtenä iltana kaikkien naisten kauniisiin viesteihin koska oli oikeassa elämässä pettynyt johonkin naiseen, niin tietenkin täällä netissä kaikkien naisten pitää maksaa siitä :( Omaa pahaa oloa ilmeisesti pakko levittää.
Ja kun tuntuu että monet asiat, negatiivisetkin, ovat vain näiden henkilöiden omia päänsisäisiä juttuja ja päätelmiä joilla ei ole mitään tekemistä sen todellisen ihmisen kanssa tai todellisuuden kanssa ylipäätänsä. Joku vaan yhtäkkiä päättä että tunteittensa kohde onkin kusipää, vaikkei tuntisi häntä tai olisi edes yrittänyt jutella hänelle asioista.
Täytyy tunnustaa että itse ajattelen sillä tavalla ennakkoluuloisesti, että monet tänne kirjoittelevat ovat ehkä hieman yksinäisiä ja jotkut saattavat olla psyykkisistä ongelmista kärsiviä. Ei tietenkään kaikki! Jotkut ovat vain rakastuneita eivätkä oikeasti saa tai uskalla tai VOI (niin kuin minun tilanteessani) ottaa yhteyttä tunteittensa kohteeseen jos tiet ovat oikeassa elämässä eronneet.
Itse olen myös niin herkkä että negatiiviset viestit masentavat.
Jos hän olisi täällä, en missään nimessa haluaisi hänen luulevan joidenkin tänne kirjoittelevan naisten viestejä minun kirjoittamikseni, esim tuo kuristus-juttu. En ole niin hullu,enkä intohimoinen. Olen luonteeltani todella kiltti ja lempeän ujo ja naisellinen... en edes nimettömänä kirjoittaisi mitään hurjan intohimoisia ja tunteenpaloa uhkuvia juttuja. Mutta näytti siltä että miehet innostuvat juuri niistä suorista ja intohimoisista jutuista... Omat juttuni tuskin saavat edes vastauksia, eivät ole niin huomiotaherättäviä ja intohimoisia! Mutta ei se mitään, pidän linjani jatkossakin.
tulee aika ikävä fiilis kun turhaan hyökkäillään/syytellään/mollaillaan syyttömiä ihmisiä. Yleistää ei kannata. Tuohon samaan lisäisin ne ilkeilijät joita näiltä palstoilta löytyy. Vääntelelevät ja kääntelevät asioita mieleisekseen.
Niin, ei tosiaan kannata tehdä päätelmiä jostain ihmisestä näiden keskustelujen perusteella. Asiat on aina parempi selvittää kasvotusten toisen kanssa. Kuinkahan paljon nämä sivut on aiheuttaneet epäselvyyksiä tai rikkoneet suhteita/mahdollisia suhteita? Toivottavasti ei kovin paljon..
Olet varmasti oikeassa siinä et näillä sivuilla on paljon sellaisia jotka on jollain tavalla yksinäisiä, ujoja tai jotain muuta vastaavaa.. Kuten myös niitä mielenterveyshäiriöistä kärsiviä ihmisiä. Sitä ei ole kovin vaikea huomata. Tai sit tosiaan voi olla niin ettei ole mahdollista ottaa suoraan yhteyttä kaipaamaansa henkilöön. Mikä syy kenelläkin..
Minusta sinulla on ihan oikea asenne.. Pidä se!Ei nuo kuristusjutut minusta oikein mistään rakkaudesta ja intohimosta kerro. Aika sairasta suoraan sanottuna. Mut hyvää kesää sinulle! Toivottavasti näet ihastustasi ja saat juteltua hänen kanssaan! :)
Oli aloittajan vastaus.