Onkohan missään ja koskaan koulutettu kissaeläimiä metsästyskäyttöön?
Ajattelin vaan, kun haukkojakin pystytään kouluttamaan metsästykseen, vaikka onkin sanonta "linnunaivo".
Ja kissalla sentään on paljon isompi pää.
Ajattelin vaan, kun haukkojakin pystytään kouluttamaan metsästykseen, vaikka onkin sanonta "linnunaivo".
Ja kissalla sentään on paljon isompi pää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mä en tiiä onko sellasta olemassa tai voiko sille opettaa,mutta meillä on ollu kissa ja koira.kissa oppi metsästämään jänistä kun kissa ja koira oli aina kahestaan ja seuras toisiaan joka paikkaa.......luulikohan että kissamme on koira?!no ainakaan emme opettaneet sille mitään
Tähän hätään ei flunssainen pää jaksa muistaa, missä maassa tuhansia vuosia sitten kissoja käytettiin apuna metsästyksessä. Olisiko ollut Egyptissä? Kyllä sen tiedon pitäisi omilta kissasivuiltanikin löytyä (http://www.kissamaailma.net), mutta tosiaan flunssa vielä sen verran painaa päälle, ettei aivot oikein skulaa =).
Kun nyt kaikesta päätellen olet flunssan asiantuntija, niin voiko kissoilla olla flunssaa? Onko se samaa, kuin ihmisessä, eli tarttuuko ihmisestä kissaan? Entäs toisinpäin?
Muistan joskus vuosia sitten nähneeni, että kissalla hieman nokka valui, aivan kuin olisi nuha ollut, mutta tiedä sitten..
Sellaisenkin ihmeen olen joskus huomannut, että kissan "nenä" tuntui lämpöiseltä ja kuivalta. Silloin ajattelin, että voisiko sillä olla kuumetta? Olenkohan minä ainoa, joka on tälläiseen asiaan kiinnittänyt huomiota, eli jospa tässä onkin tullut tehtyä uraauurtavaa kissatutkimusta ja havaintoja.
http://www.animalhealth.orion.fi/lemmikit/kissa/perushoito/rokotus/flunssa.cfm
Jossain käytettiin gebardeja metsästykseen.
En kyllä muista missä?
Mutta kuuluukos gebardi puhtaasti kissoihin? Koska vaikka se muuten näyttää jonkin verran kissalta, niin tassut ovat koiran tassut, eli se ei voi vetää kynsiä sisään, eikä ole sillä lailla kiipeilijä, kuin oikeat kisumisut, kuten nätti leopardi.