huomasin tuossa, että minulle on tullut ihan harmaita hiuksia. Synnytyksestä on 4 kuukautta ja täysimetys on päällä, voiko johtua tuosta? vai olisiko minulla jonkin vitamiininpuutos? Ikää on 32 vuotta eli sen puolesta vielä ei tarvisi tuollaista "vaivaa" olla. Onko muilla ollut vastaavaa?
harmaita hiuksia...
apuaaa
6501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
millon vaan.Olen kampaaja ja sillonkun opiskelin oli mulla opettaja joka oli harmaantunut reilu parikymppisenä ja tiedän monia ketkä on alkanut harmaantumaan alle kolmekymppisenä.Kyselehhän vanhemmiltas millon niille on harmaita ilmestynyt,yleensä on perinnöllistä :)
Löysin päästäni vitivalkoisia hiuksia, nyppäisin muutaman todisteeksikin että varmasti ovat sitä eivätkä valon tekemä temppu. Ikää on jokseenkin saman verran kuin sinulla, minä luulen että tuo kuopus on minut saanut harmaantumaan ennen aikojani...
Täysi hopeatukka ennen nelikymppissynttäreitä?
***
Toisen raskauden jälkeen 34 vuotiaana aloin harmaantua, ja rankasti. Nykyisin ohimot aivan harmaana, mutta ei haittaa - harmaa on KAUNISTA! Eikö olekkin?
Olen myöskin kampaaja,ja aikoinaan opettaja kertoi,ettei asiakkaalle saa puhua harmaista hiuksista,vaan ne ovat niitä "hieman vaaleampia" hiuksia :))
Äidilleni tuli ekat vaalemmat kolmekymppisenä,ja kun värjäilen tuota omaa tukkaa,luulen että tyvestä pilkahtelee hopeaa :) Ikää on 36 vuotta.
Onko hiustenvärisi poikkeuksellisen tumma, jossa harmaat näkyvät helpommin? Miehelläni on lähestulkoon mustat hiukset, ja hänen tukassaan alkoi näkyä harmaita jo vuosi sitten. Nyt mieheni on 33-vuotias. Samassa vaiheessa myös mieheni sisko alkoi saada harmaita.
Älä ole murheissasi, jos hiuksistasi lähtee vain väri. Joillakin lähtee koko hiukset.