Turvotus

Jouni.

Alkohoolii kun ottaa vaikka kahtena päivänä,niin kasvot paisuu ja varsinkin tulee silmäpussit, onko muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa? Töissä käyn säännöllisesti.

4

1543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedossa

      joko munuaiset tai maksa oireilevat, onko jalat kankkusessa painavat - ns lyijyjalat? Jos on munuaiset ovat alkaneet oireilla.

      Kokeile aluksi ottaa vain päivä viinaa.

    • siis..

      naamataulu turvoksissa - se merkitsee sitä, että munuaiset eivät nesteenpoistossa pysy vauhdissa mukana.
      Harvenna otti-illat yhteen, tai ota vähemmän, eikä etenkään turpo-kaljaa.

      • KossuaKossua

        on diureetti,eli poistaa nestettä elimistöstä...on tietysti eroa siinä mitä juo.Valtava oluen kittaaminen on ääliömäistä,varmaan turvottaa...ota kirkasta ja mieluummin vaan veden kanssa.Se on niin terveellistä kuin viina nyt voi olla...

        Jos vielä syöt sen kaljan kanssa suolaista roskaruokaa,niin thats it !!!


    • vähättelee

      siellä, että ei se nuin parista päivästä lärvi vielä turpoo. Tiedän entisenä juoppona just tasan tarkkaan mitä sinä tarkoitat tuolla parilla päivällä ;)

      No totuushan on se, että kun kipotteleva ihminen lopettaa tykkänään alkoholin eli kaljat ja kossut, niin parin kuukauden kuluttua alkaa tulla tutuilta kommentointia, että mikä se sulle on tullut, kun nuin hyvälle näytät ja arvaat kai, että se tuntuukin hyvälle.

      En voi muuta sanoa, kuin että on helpompi lopettaa se läträäminen ihan kokonaan kuin aina miettiä kuinka monta sitä nyt voi ottaa. Alussa oli rankkaa, mutta nyt en vaihtaisi tätä hyvää fiilistä enää siihen pöhnään ja itseinhoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3457
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      263
      1512
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      67
      1269
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      947
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe