Takavalon polttimo ei kestä

Mikähän on vikana kun Derbistäni palaa takavalo (hehku menee rikki)tosi usein?? Kyseessä on 12V 5/21w lamppu. Yksi lamppu ei kestä kuin muutaman tunnin ajon. Ennen oli takana ledi-valot mutta vaihoin takalipan joku aika sitten ja siitä lähtien on joutunut polttimot vaihtamaan usein.

Johdot oon tarkastanu ja ei pitäs ottaaa runkoon, mikä siis neuvoksi??
Saako liikaa virtaa??
Mopo ottaa reilut 11000 kierrosta
63676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko tulppa oikea tarkista tyyppi tulpassa pitää olla vastus muuten saa liikaa virtaa..

Äänestä

vakio vika derbeissä. täristää niin paljon että tärinästä hajoaa polttimon hehkulanka. jos on tarvike valolippa koita laittaa enemmän ruuvveja että kestää paremmin kiinni eikä heilu. kannattaa ostaa laatu polttimoita (OSRAM) eikä mitään kiinalaisia kuten megalite laadukkaat polttimot ovat kalliimpia mutta kestää moninkertaisen ajan. ei oikeastaan muuta vikaa ole noissa koska jos jännitettä tulis liikaa sillon palas myös etuvalon polttimo ja johtuisi luultavimmin jännitteensäätimestä.

Äänestä

miksi muuten vaihdoit ledit hehkuun??? ja paukkuuko esim vilkkujen tai etuvalon polttimot usein jos paukkuu vika voi myös olla rikkinäisessä jännitteen säätimessä! yks vaihtoehto on vaihtaa hehkulanka polttimon tilalle sopiva ledipolttimo , maksaa muutaman euron enemmän mutta on kirkkaampi ja kestää

Äänestä

Ja keskustelu ei sitten onneksi ole 3-vuotta vanha...

Äänestä

tyyppi tulee metsästää vanhoihin keskusteluihin vastanneit et voi vähä vittuilulla nostaa omaa itsetuntoaan.... säälittävää

Äänestä

Mitenkä toimia ku takavalo eikä vilkut toimi, mutta etuvalo & mittaristo toimii riejussa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hehku palaa kirjoitti:

Mikähän on vikana kun Derbistäni palaa takavalo (hehku menee rikki)tosi usein?? Kyseessä on 12V 5/21w lamppu. Yksi lamppu ei kestä kuin muutaman tunnin ajon. Ennen oli takana ledi-valot mutta vaihoin takalipan joku aika sitten ja siitä lähtien on joutunut polttimot vaihtamaan usein.

Johdot oon tarkastanu ja ei pitäs ottaaa runkoon, mikä siis neuvoksi??
Saako liikaa virtaa??
Mopo ottaa reilut 11000 kierrosta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu