Käväisin pari viikkoa sitten hakemassa Saksasta ym. motskarin. Ajattelin tehdä pientä huoltoa ja vaihdella muiden muassa öljyt. Moottoriöljyn kanssa ei ollut ongelmia, mutta sitten tuli vaihteiston vuoro.
Mutta mutta... Missä ihmeessä on vaihdelaatikon pohjaroppu. Tihtailin sinne muovien väliin taskulampun kanssa, eikä mitään sen näköistä mutteria, josta öljyn saisi laatikosta pois tullut näköpiiriin.
Auttakaa hyvät ihmiset, jotka asiasta jotain tiedätte tämmöistä tietämätöntä. Ilmanputsarin suodatinkin olisi, mutta sen vaihto taitaa olla vieläkin suurempi ropleemi.
R 1100 RT:n vaihteistoöljynvaihto
3
4597
Vastaukset
- pekkavee
Se proppu on siinä oikealla puolella vaihteiston kyljessä. Alhaalla, semmoisessa poterossa syvällä.
Siinä hommassa tarvitaan maitopurkista tehty öljykouru ettei kuumat öljyt mene pakoputkelle.
Öljythän pitäisi vaihtaa kuumana.
Tuolla on muuten paljon juttua tuonkin pyörän huollosta.
http://www.matkaendurot.net/forum/viewtopic.php?t=857&start=0
Ekalla sivulla on selitetty myös tuo vaihteistoöljyn vaihtokin.
Pekka - pekkavee
Ilmanputsari löytyy satulan alta tankin läheltä. Vaihto ei pitäisi olla 10 min isompi homma, ei ainakaan GS:ssässä.
Pekka- ex-r1100rt
Lähempänä 10 sekuntia kuin minuuttia! Kuskin penkki pois, niin näkyy pyöreähkö musta muovikansi, mikä on kahdella metalliklipsillä kiinni. Ne auki, vanha suodatin pois ja uusi tilalle. Bensansuodatin on kinkkisempi. Se kun on tankin sisällä. Muista vaihtaa myös perän öljyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708