Käväisin pari viikkoa sitten hakemassa Saksasta ym. motskarin. Ajattelin tehdä pientä huoltoa ja vaihdella muiden muassa öljyt. Moottoriöljyn kanssa ei ollut ongelmia, mutta sitten tuli vaihteiston vuoro.
Mutta mutta... Missä ihmeessä on vaihdelaatikon pohjaroppu. Tihtailin sinne muovien väliin taskulampun kanssa, eikä mitään sen näköistä mutteria, josta öljyn saisi laatikosta pois tullut näköpiiriin.
Auttakaa hyvät ihmiset, jotka asiasta jotain tiedätte tämmöistä tietämätöntä. Ilmanputsarin suodatinkin olisi, mutta sen vaihto taitaa olla vieläkin suurempi ropleemi.
R 1100 RT:n vaihteistoöljynvaihto
3
4583
Vastaukset
- pekkavee
Se proppu on siinä oikealla puolella vaihteiston kyljessä. Alhaalla, semmoisessa poterossa syvällä.
Siinä hommassa tarvitaan maitopurkista tehty öljykouru ettei kuumat öljyt mene pakoputkelle.
Öljythän pitäisi vaihtaa kuumana.
Tuolla on muuten paljon juttua tuonkin pyörän huollosta.
http://www.matkaendurot.net/forum/viewtopic.php?t=857&start=0
Ekalla sivulla on selitetty myös tuo vaihteistoöljyn vaihtokin.
Pekka - pekkavee
Ilmanputsari löytyy satulan alta tankin läheltä. Vaihto ei pitäisi olla 10 min isompi homma, ei ainakaan GS:ssässä.
Pekka- ex-r1100rt
Lähempänä 10 sekuntia kuin minuuttia! Kuskin penkki pois, niin näkyy pyöreähkö musta muovikansi, mikä on kahdella metalliklipsillä kiinni. Ne auki, vanha suodatin pois ja uusi tilalle. Bensansuodatin on kinkkisempi. Se kun on tankin sisällä. Muista vaihtaa myös perän öljyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173073Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572758Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012071Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.8955Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas54885Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77870Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11868