Jerry Cotton ilmestyy muuten vieläkin ja sama kustantaja julkaisee cottonin tyylistä salapoliisi Asko Kukkosta. www.jcotton.com
Vastaukset 9
- Kari L
Jerry Cotton alkoi 1954 länsi-saksassa Delfried Kaufmannin kirjoittamana. Jerry Cotton ( Alk: Jeremias Baumwolle)ilmestyi suomeen 1961.Siitä lähtien lehti on ilmestynyt meillä.
Olen kirjoittamassa Jerry Cotton historiikkia, joten olen joutunut selvittelemään Jerry Cottonin taustoja. Harmi, että saksalaiset ovat suhtautuneet hankkeeseeni nihkeästi, eikä tietoa juurikaan ole saatavilla.
Erityisesti Jerry Cottonin luojasta Delfried - Nimetön
Itselleni kävi hyvä säkä, sillä satuin löytämään mökkipaikkakuntani lehdenkeräyslaatikosta paksun nipun n.25 vuotta vanhoja Jerry Cottoneita, ja luin melkein kaikki saman tien.
Mikähän niiden Cottonien arvo mahtaisi olla nyt?- fili
Riippunee kunnosta, 0,5-1,5€:lla niitä löytyy yleisesti divareista jne.
- Cottonisti
fili kirjoitti:
Riippunee kunnosta, 0,5-1,5€:lla niitä löytyy yleisesti divareista jne.
Cottonille on muuten omistettu oma uunituore wikinsäkin vasta äskettäin. Sivu on vasta lapsenkengissään ja tarvinnee aiheesta innostuneita kasvattamaan projektia.
http://fi.jerrycotton.wikia.com
- Naaderi
Sattui aikanaan niin, että kun olin mukannut syksyn ensi härmillä suksien kanssa ja joutunut makoilemaan sairaalaan pariksi viikoksi, niin sänkyni vierelle saapasteli tomera täti. Tätillä oli kädessään Aapinen ja totesi, että kun täytät parin kuukauden päästä seitsemän ja joudut täällä nyt olemaan, niin on hyvää aikaa opetella lukemaan.
Joo,minulla oli sillä hetkellä siinä vieressä vihkonen, jossa oli salamia sivuilla. Se oli Jerry Cotton : Pikajunalippu arkkuun ja takaisin. En kuitenkaan uskaltanut sitä sille sosiaalitantalle näyttää, mikä viisasta olikin. Totesin vaan, että osaan kyllä lukea ja kirjoittaa, osannut jo pari vuotta.
Niin, että minä luin Kottosia ennen kouluikää, ja siihen ikään ne sopivatkin.- Anonyymi
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
- 10+5=15
Anonyymi kirjoitti:
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
Ja outo paikka säilyttää eväitä:
"Joo,minulla oli sillä hetkellä siinä vieressä vihkonen, jossa oli salamia sivuilla." - naaderi
Anonyymi kirjoitti:
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
samalla reisulla luin myös ainoan kerran elämässäni jonkun james Bondin, eikä ole siihenkään teossarjaan tarvinnut enää palata. Tämähän tapahtui 60-luvun puolivälissä ja siihen aikaan satukirjat olivat todella harvinaisia, lähinnä tyttöjen kirjoja, ei kölvit lukeneet muuta kuin lännensarjoja ja siihen kottoniinkin tutustuin vasta siellä sairaalassa, ei niitäkään maaseudulla kukaan ollut ennen nähnyt.
- Anonyymi
Cottonhan on ollut ihan yliopistollisen tason tutkimusten kohteena. Ei paha ollenkaan kioskikirjallisuuden tuotteelle. Varsinkin vanhoissa, kellastuneissa 70-luvun numeroissa, joita itselläni on laatikollinen, on sana hallussa ja tyyli kohdillaan. Hienosti kuvasivat amerikkalaisen maailman katujen nimistä Cosa Nostran hierarkiaan silloinkin, kun ei ollut Internettiä.
- Anonyymi
Ari paulow on tehnyt myös muutaman cottonin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17896Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501802- 46737
- 42674
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518