Jerry Cotton ilmestyy muuten vieläkin ja sama kustantaja julkaisee cottonin tyylistä salapoliisi Asko Kukkosta. www.jcotton.com
Vastaukset 9
- Kari L
Jerry Cotton alkoi 1954 länsi-saksassa Delfried Kaufmannin kirjoittamana. Jerry Cotton ( Alk: Jeremias Baumwolle)ilmestyi suomeen 1961.Siitä lähtien lehti on ilmestynyt meillä.
Olen kirjoittamassa Jerry Cotton historiikkia, joten olen joutunut selvittelemään Jerry Cottonin taustoja. Harmi, että saksalaiset ovat suhtautuneet hankkeeseeni nihkeästi, eikä tietoa juurikaan ole saatavilla.
Erityisesti Jerry Cottonin luojasta Delfried - Nimetön
Itselleni kävi hyvä säkä, sillä satuin löytämään mökkipaikkakuntani lehdenkeräyslaatikosta paksun nipun n.25 vuotta vanhoja Jerry Cottoneita, ja luin melkein kaikki saman tien.
Mikähän niiden Cottonien arvo mahtaisi olla nyt?- fili
Riippunee kunnosta, 0,5-1,5€:lla niitä löytyy yleisesti divareista jne.
- Cottonisti
fili kirjoitti:
Riippunee kunnosta, 0,5-1,5€:lla niitä löytyy yleisesti divareista jne.
Cottonille on muuten omistettu oma uunituore wikinsäkin vasta äskettäin. Sivu on vasta lapsenkengissään ja tarvinnee aiheesta innostuneita kasvattamaan projektia.
http://fi.jerrycotton.wikia.com
- Naaderi
Sattui aikanaan niin, että kun olin mukannut syksyn ensi härmillä suksien kanssa ja joutunut makoilemaan sairaalaan pariksi viikoksi, niin sänkyni vierelle saapasteli tomera täti. Tätillä oli kädessään Aapinen ja totesi, että kun täytät parin kuukauden päästä seitsemän ja joudut täällä nyt olemaan, niin on hyvää aikaa opetella lukemaan.
Joo,minulla oli sillä hetkellä siinä vieressä vihkonen, jossa oli salamia sivuilla. Se oli Jerry Cotton : Pikajunalippu arkkuun ja takaisin. En kuitenkaan uskaltanut sitä sille sosiaalitantalle näyttää, mikä viisasta olikin. Totesin vaan, että osaan kyllä lukea ja kirjoittaa, osannut jo pari vuotta.
Niin, että minä luin Kottosia ennen kouluikää, ja siihen ikään ne sopivatkin.- Anonyymi
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
- 10+5=15
Anonyymi kirjoitti:
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
Ja outo paikka säilyttää eväitä:
"Joo,minulla oli sillä hetkellä siinä vieressä vihkonen, jossa oli salamia sivuilla." - naaderi
Anonyymi kirjoitti:
Taisitpa itse kirjoittaa Kottonisi, tai teillä päin luettiin outoja iltasatuja sen mukaan, mitä minä Jerry-tekstejä tunnen.
samalla reisulla luin myös ainoan kerran elämässäni jonkun james Bondin, eikä ole siihenkään teossarjaan tarvinnut enää palata. Tämähän tapahtui 60-luvun puolivälissä ja siihen aikaan satukirjat olivat todella harvinaisia, lähinnä tyttöjen kirjoja, ei kölvit lukeneet muuta kuin lännensarjoja ja siihen kottoniinkin tutustuin vasta siellä sairaalassa, ei niitäkään maaseudulla kukaan ollut ennen nähnyt.
- Anonyymi
Cottonhan on ollut ihan yliopistollisen tason tutkimusten kohteena. Ei paha ollenkaan kioskikirjallisuuden tuotteelle. Varsinkin vanhoissa, kellastuneissa 70-luvun numeroissa, joita itselläni on laatikollinen, on sana hallussa ja tyyli kohdillaan. Hienosti kuvasivat amerikkalaisen maailman katujen nimistä Cosa Nostran hierarkiaan silloinkin, kun ei ollut Internettiä.
- Anonyymi
Ari paulow on tehnyt myös muutaman cottonin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 671018
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12909En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o55852- 62798
- 60750
- 57687
- 60617
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49617- 67586
- 132579
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.20567Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30555- 50549
- 29505
- 33497
- 72476
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk34468- 40457
- 17440
- 24439