Olen itse Turkulainen ja tunnen monta mukavaa muslimia, eikä ketään heistä ole vielä yrittänyt minua tappaa. Muslimit ovat aivan samallaisia, kuin ketkä tahansa ihmiset. Valtaosa on mukavia ja jotkut harvat pilaavat toistenkin maineen. Ei ihmistä saa tuomita tuntematta, eikä ennakkoluuloille saa antaa valtaa.
MIELIPIDE
MIES TURUSTA
16370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
vaan rasistista totalitarismia. Ei kukaan ole mielestäni mitään yksittäisiä muslimeja täällä tuomitsemassa, vaan sen islamistisen porukan ja idealismin joka ajaa jotain keskiaikaista teokratiaa ja "vääräuskoisten" rankaisemista.
Ei suurin osa susistakaan hyökkää ihmisen kimppuun, mutta jotkut hyökkäävät, ja sen pienen aggressiivisen vähemmistön luoma uhka sen verran suuri että kun susi tulee käyskentelemään pihamaalle niin sitä ei mennä paijaamaan ja silittelemään. Jos sinulla on jokin konsti jolla "muslimilaumasta" saa erotettua "ihmissyöjäsudet" niistä "mukavista" yksilöistä jo ennen kuin ne purevat asiaa selvittävän henkilön käden irti, niin kerro ihmeessä konstisi!
"Ei kukaan ole mielestäni mitään yksittäisiä muslimeja täällä tuomitsemassa". Kuitenkin monissa viesteissä uhtaan tappaa kaikki muslimit Suomesta. Kyllä se koskee kummasti kaikkia yksilöitäkin.
johtuvat juurikin siitä, että kenelläkään ei ole keinoja selvittää muslimien näkökannoissa olevia yksilöeroja, eikä kukaan halua arvuutella että "onkohan tuo nyt sellainen tervejärkisempi muslimi vai onko sillä pommi kainalossa taikka islamistinen vallankumous mielessä?" kun väärä arvaus voipi vielä hengen tai vapauden itseltä.
Kuitenkin uskonto on sellainen asia, joka ei näy ihmisestä päällepäin ellei hän sitä nimenomaan itse halua näyttää. Jos muslimi ei nimenomaan pukeudu muslimiksi tai esim. lähde pyllistelemään julkisilla paikoilla rukoushetken koittaessa tai kinu mitään erityisjärjestelyjä uskontonsa nojalla, niin millä pirulla se tyyppi joka sanoo haluavansa kaikki muslimit hengiltä, osaisi hyökätä kyseisen kaverin kimppuun?
kun pitäisi ymmärtää erottaa eri asiat toisistaan?
Uskonto ja ihminen eivät ole sama asia. Tällä palstalla pitäisi puhua islamista eikä muslimeista.
Vain valehtelijat ja propagandistit hyötyvät näiden asioiden sotkemisesta. Sitä tehdään kyllä tahallaankin.
Uskonto tietysti muovaa ihmistä, mutta siitä ei voi tietää kuinka paljon.
Muslimitkin voivat sopeutua ja muuttaa käytöstään ympäristön vaatimusten mukaisesti, vaikka sisimmässään ajattelevat toisin.
Jos ajattelee selvästi, olisi syytä pitää peruskäsitteet selvinä mielessään.
Tälläkin palstalla on kaikenlaisia kakaroita vauhdissa, jotka kirjoittavat muslimeista, mutta eivät kaikki ole kakaroita. Muslimien uhkaileminen hyödyttää vain muslimeita, koska laki suojaa heitä. Uhkailijoilta voidaan ottaa sananvapaus pois, ja se tapahtuukin satavarmasti, jos tilanne pahenee.
Islamin nimissä tapahtuvan kiihoituksen estämiseksi ja levittämisestä ns.vihasaarnaajat.
ALICE Wonderland
Haukut siis minua valehtelijaksi ja propagandistiksi, kun puolustan muslimien oikeuksia?
Täällä ollaan kritisoitu sitä totalitaarista ja fasistista järjestelmää, jonka Muhammed muslimien omien lähteiden mukaan perusti. Mitäs muslimien oikeuksia sinä puolustelet? Tuleeko heillä olla oikeus, esim. ottaa 9-vuotias vaimo niinkuin heidän profeetallaan oli, tuleeko heidän saada kiduttaa/tappaa/raiskata ihmisiä niin kuin heidän profeettansa teki?
Siis tarkenna vähän, mitä oikeuksia?
"Onko se liian vaikeaa kun pitäisi ymmärtää erottaa eri asiat toisistaan?
Uskonto ja ihminen eivät ole sama asia. Tällä palstalla pitäisi puhua islamista eikä muslimeista."
Ilmeisesti tässä on kysymys ymmärryksestä erottaa uskonto ja ihmiset eri asioiksi.
Itse en ole muslimi, mutten myöskään vihaa ja syyllistä heitä niin kuin eräät. Oikeuksilla tarkoitan ihan perustuslaillisia kansalaisoikeuksia, kuteten vapaa uskonnon harjoittaminen ja koskemattomuus, täällä kun keskustelijat eivät tunnu niitä muslimeille sallivan, vaan haluaisivat kirjoittelusta päätellen lähinnä tappaa kaikki Suomen muslimit.
Lue itse islam-osastolle kirjoitettuja viestejä, niin huomaat että vihanpito ja tappouhkaukset on kohdistettu nimenomaan MUSLIMEILLE. Itse ilmeisesti kannatat moista menettelyä, kun et mitään mistään ymmärrä.
Sitä minäkin. Eivät muslimit ole sen kummempia, kuin muutkaan Suomalaiset. Turha heitä on syrjiä.
On toivotonta yrittää keskustelua niiden pohjalta.
Itse olet
Ihmistä ei saa tuomita tuntematta, mutta miten tämä liittyy keskusteluun islamista?
Tarkoitatko, että jos tunnet muutaman mukavan fasistin, niin fasismia ei saisi kritisoida?
Enkä nyt tarkoita mitään tänään esiintyneitä roskaviestejä.
Ennakkoluuloille ei missään tapauksessa saa antaa valtaa.
Jos nyt edelleen keskustellaan islamista, eikä vaikkapa yksittäisistä nimimuslimeista, niin eikö olisi hyvä tuoda asiat päivänvaloon.
Kuten esim. väite, että islam on rauhan uskonto.
Minulla kun on sellainen käsitys, että asia on juuri päinvastoin. Kerro, olenko väärässä.
En tunne islamin teologiaa. Takoitan, että tuntemani kaverit ovat ihan tavallisia ihmisiä. He ryyppäävät ja syövät sianlihaa siinä missä minäkin. Kun olen näitä kirjoituksia täällä islam -osastolla lukenut, niin niissä ollaan suurinpirtein tappamassa jokaista muslimia. Ajattele miltä sinusta itsestäsi tuntuisi, jos sulla olisi vaikka islamilainen tyttöystävä?
tuntemasi kaverit eivät käyttäydy islamin mukaan eli he ovat nimimuslimeja. Monet tällä palstalla kirjoittaneista muslimeista kutsuisivat heitä apostaateiksi, luopioiksi, islamin hyljänneiksi.
Mikä on tietenkin ihan hyvä asia.
En kritisoi heitä. Minulle he ovat kuin Mein Kampfin hyljänneet natsit.
PS. Jos minulla olisi islamilainen tyttöystävä, selvittäisin hänen perheensä suhtautumisen aika tosi tarkkaan.
PPS. Tuosta kavereittesi muslimiudesta olisikin hyvä kysellä tämän palstan submitterilta, abdullahilta ja muslimineidiltä, jotka taitavat olla tällä hetkellä palstan ainoat itseään muslimina pitävät henkilöt. Teen aloituksen.