psoriaatikkoja? Miten/millä olette hoitaneet psoria raskausaikana? Olen käyttänyt Daivobet-voidetta jota nyt raskaana ei saa käyttää, heti kun lopetin voiteen käytön ihottuma alkoi pahenemaan.Myös päänahka on kamalassa kunnossa. Eka neuvolalääkäri vasta parin viikon päästä ja yksityiselle ihotautilääkärille en viitsisi mennä ennen sitä, joten jos jollakin olisi vinkkejä niin ottaisin mielelläni vastaan.
Raskaana
4
858
Vastaukset
- sandibar
Mie taisin raskaana ollessani käyttää pelkästään perusvoiteita, vaikka iho menikin vähän huonompaan kuntoon. Mutta minulla raskaus tavallaan myös piti ihon parempana :) Siis iho ei mennyt lähellekkään niin huonoon kuntoon, kuin menee, jos heitän tälleen ilman raskautta pelkille perusvoiteille. Aika selkeesti sanottu :)
En siis kuitenkaan osannu neuvoa :)
Mutta Onnea vaan tulevasta nyytistä!- Minä.....
....oon kans lotrannu perusvoiteita aamuin illoin, mut ei kauheesti oo ollu hyötyä, no sen verran ettei läntit oo päässy paksuuntumaan, pelottaa vaan millanen rupikonna oon kun vauva syntyy jos tää nahka tästä päättää alkaa vielä huononemaan.
- Eccu**
Minä..... kirjoitti:
....oon kans lotrannu perusvoiteita aamuin illoin, mut ei kauheesti oo ollu hyötyä, no sen verran ettei läntit oo päässy paksuuntumaan, pelottaa vaan millanen rupikonna oon kun vauva syntyy jos tää nahka tästä päättää alkaa vielä huononemaan.
etukäteen itsekin vauvojen tuotteita:) Itse olen käyttänyt ja saanut apua Natusanin vauvaöljystä. Sekä hajusteettomasta öljystä että öljysuihkeesta. Molemmat sisältävät aloeveraa. Ne pitää laittaa kosteaan ihoon niin imeytyvät parhaiten. Myös ekokaupasta ostamani Laveran vauvaöljy on aivan ihanaa. Apteekissakin myydään erilaisia esim. Ceridalin ihoöljyä. Laitan öljyn päälle vielä hajusteetonta perusvoidetta. Bio Rich hajustamaton vitamin E&A on tosi edullinen ja hyvä voide. Myydään Vapaa Valinnoissa, Sokoksissa ym.
Tässä Laveran tuotteista tietoa. Natusan on kyllä edullisempi vaihtoehto.
http://www.hyvinvoinnin.fi/ryhma/502/Lavera
- kira*
Mulla on psori suht hyvässä hoitotasapainossa, oli jo ennen raskautta. Käsivarsissä on muutama yksittäinen, pienehkö läntti. Hoitona niihin käytän perusvoiteita sekä käyn 1-2 krt/viikossa SUP-hoidossa. Suosittelen erikoislääkärille menoa, heillä on parhaat keinot ihosi kuntoon saamiseksi.
Mukavaa kesää ja onnellista odotusta! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin121445Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3081239Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3961229Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100893Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte13831Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s113780- 34732
Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6730Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J373723kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot224687