Uusi VP D1-30 kone ei suostu käymään kuumana tyhjäkäynnillä: kone hälyttää ja öljyvalo syttyy vaikka öljyä on tarpeeksi.Asentajan mukaan dieselin joukossa on ollut mahdollisesti vettä.Tankkia tyhjennetiin ja dieselia lisätiin useita kertoja mutta ei apua.Kylmänä kone käy hyvin.Missä vika?
Volvo Penta D1-30
10
3526
Vastaukset
- löytyä
öljynpainemittarin anturista. Minulla oli vanhassa Volvon 2002 koneessa sama vika. Oli hankala löytää vikaa, kun anturi koneesta irrotettuna toimi oikein. Huoltomies aikoi jo purkaa koneen, onneksi mitattiin ensin painemittarilla (kone 15 min. ajan isoilla kierroksilla puskemassa vettä laiturin alle) ja kaikki näytti olevan kunnossa. Uusi anturi paikalleen ja menoksi:)
Voi tuo sinun ongelma olla myös kulunut öljypumppu, mutta kannattaa ensin tarkistaa, että ei ole se anturi.- ???
on uusi kone.Vika ilmaantui jo 10 tunnin ajon jälkeen.
- väärää
??? kirjoitti:
on uusi kone.Vika ilmaantui jo 10 tunnin ajon jälkeen.
ilmaisua "kulunut" siitä öljypumpusta, oikeammin "jostain syystä väljä" tai "... vikaantunut". Vika kuitenkin on todennäköisesti joko paineanturissa tai öljypumpussa. Ei polttoaineessa, jos tyhjäkäyntikierrokset on kuumanakin oikeat ja kone käy kuumana tasaisesti tyhjäkäyntiä.
Osta uusi paineanturi (ei paljon maksa) ja kokeile auttoiko.
- löytynyt?
Mikä on tilanne, tuumaustauko vai kaikki jo kunnossa?
- ???
Huoltomies tulossa mahdollisesti vasta huomenna.
- Kejonen
Mulla oli vähän samanlainen vika uudessa Pentassa,
alko piipailemaan kuumana. Penta mihet tutki ja
huomasivat öljypaineen olevan liian alhainen.
Vika löytyi jostakin öljy putkesta jonka
liitos ei ollut tiivis. Paineen mittaus lämpimänä
varmaan.......- ???
... öljynsiirtopumpusta.
- Anonyymi
Mikä vika keskustelun aloittajall oli?
- Anonyymi
VP on kyllä paskimmat ja ylihintaisimmat koneet
- Anonyymi
Pumppu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127460- 572912
- 1902327
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101733Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1591694Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201386- 741240
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029