Goa vai Gambia?

Lapsi mukana

Kumpaa paikkaa, Goaa vai Gambiaa, voisit suositella ja miksi, kun mukana reissussa on 3,5-vuotias poika? Mitä kaikkee pitäis ottaa huomioon matkaa varatessa ja lähtiessä? Näilä näkymin oltas menossa matkayhtiön kautta, vaikka mielellään paikan päällä tehdään yksin reissuja.
Ei kiitos kommentteja, joissa kehotetaan kanarialle tai jäämään kotiin.
Ajankohta on helmikuu.

9

1274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta ei lapsia mukana

      Olen käynyt Gambiassa, eikä lapsituristeja juurikaan näkynyt. Maa on hienolla tavalla erilainen, joka pitää nähdä myös kiertelemällä ympäriinsä. Siinä tulee tosin vastaan huono hygienia (ei kunnon vessoja, juoksevaa vettä..) sekä turvattomat automatkat (taksit, linja-autot ym sekä huonokuntoiset tiet). Ruokakauppoja ei muistaakseni ollut, vaan ruoka ostettiin toreilta (en kovin suosittele, paitsi keksejä tai kuorittavia hedelmiä). Itse söimme ravintoloissa ja hotellilla, mutta ruoka oli makoista :)
      Rannat ja hotellit (suurin osa) on hyviä ja ihmiset ystävällisiä. Lastenaltaita löytyy myös.
      Senegambian alueella on mm. apinapuisto, joka on mukava lapsiperheillekin. Apinat tulevat kädestä syömään.
      Pidin todella paljon Gambian tarjoamista elämyksistä. Parin päivän Senegalin retki oli hieno, mutta lapsiperheelle ei ehkä kovin mieluinen. Vaikka kävimmekin safarilla ym kivaa, ajomatkat ja kuumuus voi olla pojalle tuskaista..
      Jos kuitenkin päätätte lähteä Gambiaan, muista kaikki rokotukset mukaan ainakin käsidesiä, kosteuspyyhkeitä (kuuma!), korkea suojakerroin ja avointa mieltä!
      Voisin kirjoittaa vaikka monta sivua, mutta löydät lisää kokemuksia matkailu -sivuilta.

      • siellä käynyt

        Goassa hygieniasta on huolehdittava kanssa tarkoin, ja rokotukset oltava voimassa. Autoilua en sanoisi sielläkään turvalliseksi - tiellä on sikin sokin autoja, mopoja ja pyöriä ja lisäksi norsuja ja lehmiäkin - onnettomuuden sattuessa ei välttämättä olla kovin länsimaisia syyllistä haettaessa eli kannattaa tosiaan olla varovainen! Sähkökatkoja voi esiintyä eikä kadut todellakaan ole täkäläisittäin hoidettuja tai edes valaistuja iltaisin. Ruoka on hyvää mutta tulista, maha joutuu koetukselle, tosin länsimaistakin ruokaa on ja länsimaisia ravintoloita. Hotellit ovat eritasoisia, ranta on aivan ihana ja sielläkin kiertelee lehmiä :) lapselle voi olla elämys? Rannalla voi bongata delfiinejäkin, bongausretkiä järkätään. Jos lähtee retkelle, niin voi päästä esim. vesiputoukselle, jolla kesyt apinat tulevat syömään kädestä pähkinöitä.

        Itse lähtisin Goaan ehkä isomman lapsen kanssa, toisaalta jos valkkaatte hyvän hotellin ja olette todella huolellisia KAIKESSA, miksei siellä pärjää tuon ikäisenkin kanssa. Meillä kyllä oli ihan aikuisten voinnissakin huolehtimista, vaikka käsiä pestiin ja desinfioitiin tuon tuosta ja syötiin "oikeaoppisesti". Ihana paikka joka tapauksessa, uudestaan mennään kunhan lapset ovat muutaman vuoden vanhempia (nyt ovat 3v ja 5v).


    • gambiassa käynyt

      Mielestäni 3,5 vuotias pärjää hyvin ainakin Gambiassa. Itse olen ollut siellä aiemmin 1 vuotiaan pojan kanssa ja viime vuonna 2 vuotiaan toisen pojan kanssa. varsinkin ns "valmismatkalla" ei tarvitse huolehtia, kun hotelleissa on juokseva lämmin vesi, vessat, lastensängyt, uima-altaat jne. Marketeista saa ostettua ihan tuttuja elintarvikkeita. Riippuu tietenkin miten avarakatseisesta perheestä lapsi tulee. Suosittelen > Katchikally; krokotiilipuisto jossa kesyjä krokotiileja, Reptile Park, missä matelijoita; käärmeitä, pelikaaneja, lintuja ym. häkeissä heh, ei vapaana, Marketit jossa vaikka mitä kiintoisaa ja tietenkin loputtomat beachit!

      • Nimetön

        kerrotko lisää? sellaisista en ole kuullut enkä tottavie nähnyt. miten ne eroaa ei kesyistä krokotiileistä :)


    • vinkkejä

      Jos haluat olla varma ettei tule turistiripuleja tai muita tauteja niin lennä jonnekin Karibian saarelle, vaikkapa Kuubaan. Kokemuksesta, kaikkia juomia juoneena, jääpaloineen päivineen, ostereita ja jäätelöä buffetista syöneenä voin sanoa, että ei mitään ongelmia. All inc. on hyvä jos matkustaa lapsen kanssa, aina löytyy purtavaa.

      Noi ehdottamasi matkakohteet on valitettavasti aika "saastuneita", varsinkin Goa. En koskaan menisi sinne ainakaan lapsen kanssa.

      • sama!

        Juupa juu, minä pikkuisena sain kuukausia kestäneen salmonellan Karibialta,joten ei se ole sen kummoisempi paikka kuin vaikkapa Intia tai Afrikka!
        Olimme Gambiassa 4 alle kouluikäisen lapsen kanssa ja reissu oli aivan mahtava! Lapset tykkäsivät kovasti, kierreltiin ympäriinsä, ei ollut vatsatauteja tms. Paikalliset ovat todella lapsirakkaita ja paikallisista lapsista saa aina leikkikavereita.


      • Nimetön

        Intiassa asuu "aika paljon" lapsia ja hymyileviä, puhtaita, terveitä...
        Kulttuurinvaihdos tekee hyvää meidän ihanille ylettömään siisteyteen tottuneille taaperoille. Mukavaa matkaa ja avointa mieltä mukaan.


      • pahin ripuli..

        Meidän perheen pahin ripuli on saatu Rodoksella. Goalla ei tullut mitään.


      • Krokotiilit
        pahin ripuli.. kirjoitti:

        Meidän perheen pahin ripuli on saatu Rodoksella. Goalla ei tullut mitään.

        Gambiassa on krokotiilipuisto, jossa ihmiset ja krokot liikkuvat samalla alueella. Altaaseen ei pääse kuitenkaan itse uimaan.. :), siinä on aitaus. En tiedä, miksi ne krokot on kesyjä, ehkä tottunut ihmisiin. Enimmäkseen n. 1,5 metrisiä, mutta isompiakin oli.
        Mukana on aina henkilökuntaa (ja opas). Krokotiilit pääasiassa olivat jähmettyneinä paikoillaan ja niitä sai silitellä. Hlökunta kävi niitä välillä vähän tökkimässä, että liikkuisivat vähän turistien iloksi. Kannattaa käydä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2798
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1050
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe