kaipaisin tietoa

Pitääkö päijänteelle olla vielä oma lupa sen virkistyskalastusluvan lisäksi? Just kohta on päijänteellä vene ja jos viel ois tietoo et missä ois hyviä kalapaikkoja säynätsalon liepeillä niin oisin kiitollinen!
4228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oltava mukana

hyviä kalapaikkoja ? no surautat kampinsalmeen jossa vehkeet vetoon , säynätsalon rantaa pitkin vaan ristiselkää pitkin ja etäisyyttä rantaan n. 40-60 metriä , väistelet mahd. verkkoja ja suuntaat kohti susisaarta , sen oikealta puolen ja jonkinmatkaa kohti rutalahtea , sit loiva käännös takainin päin ja kohti riihivuorta , sit rupeet katseleen selkäreimaria ja sitä päin vaan , siinä on hyvää törmää , sit kampinsalmeen ja rinki vaan uusiks ... tällein näin alkuun

ni taimentahan olit tavoittelemassa ? pidä myös yksi 5 senttinen rapala n. 5-7 metriä veneen perässä keskellä potkurin pyörteessä , monesti siitä raapasee se "iso" ... jostain kumman syystä ne tulee siihen seuraileen ?

tiukkoja siimoja

Äänestä
  • näilläpä pääsee jo alkuun:) Sit kun viel tietäs että mistä vois sen päijänteen luvan ostaa, ja silloinhan ei tarvii sitä virkistyskalastus lupaa, kun on päijänteelle oma lupa ja taskusta löytyy sen lisäksi kalastuksenhoitomaksu eli valtionkalakortti.. eikös se kait nuin mennyt?

    Äänestä

  • Kalastaja kirjoitti:

    näilläpä pääsee jo alkuun:) Sit kun viel tietäs että mistä vois sen päijänteen luvan ostaa, ja silloinhan ei tarvii sitä virkistyskalastus lupaa, kun on päijänteelle oma lupa ja taskusta löytyy sen lisäksi kalastuksenhoitomaksu eli valtionkalakortti.. eikös se kait nuin mennyt?

    saat netistä vaikka tuolta
    http://lupa.fishing.fi/

    Äänestä

  • viehekalastusluvan kirjoitti:

    saat netistä vaikka tuolta
    http://lupa.fishing.fi/

    viehekalastusluvalla saa kalastaa päijänteessä yhdellä vavalla..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalastaja kirjoitti:

Pitääkö päijänteelle olla vielä oma lupa sen virkistyskalastusluvan lisäksi? Just kohta on päijänteellä vene ja jos viel ois tietoo et missä ois hyviä kalapaikkoja säynätsalon liepeillä niin oisin kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu