Onkohan mitenkään mahdollista saada noihin kuorma-autoiksi rekisteröityihin jenkki-nelivetoihin (Dodge,Chevy) yli 3,5 t lavettia vedettäväksi?Vai onko suomen lainsäädäntö säätänyt max kokonaispainoksi 3,5t?
En löytänyt asiasta tietoa.
yli 3,5 t lavetti???
5
2115
Vastaukset
- rekkamiäs
niinhän sen tosiaan täytyy olla ettei kuorma-autolla saa vetää kun 3,5 tonnin kärryä.uskoo ken haluaa,minä en.
- josut
50mm vetokuulalla 3,5t on maksimi.
Järeämmillä vetolaitteilla saa suurempia vetää.
Minulla on G30 Chevy kuorma-auto mutta sen suurin vetopaino on 2720kg joten siihen ei saa ainakaan. - Omat säännöt Suomessa
Aika vaikeata se on. On tuota vuosikausia selvitelty ministeriön kanssa, kuin myös autojen maahantuojien ja perävaunumaahantuojien kanssa.
Kun ei onnistu edes max. 3,5 tonnin puoliperävaunu, joka muualla EU:ssa enimmäkseen onnistuu.Syy: Suomi ei hyväksy tässä tapauksessa sähköjarruja.
Ongelma on siis jarruissa. Vetolaitehan on helppo vaihtaa, teoriassa on mahdollista laittaa tuollaiseen jenkkipeliin 50 mm vetokita. Valmiita 40 mm vetokitoja on EU pullollaan, mutta niitä taas Suomi ei hyväksy. Itse asiassa 50 mm vetosilmukka on EU:n muissa maissa pääsääntöisesti tarkoitettu traktoreiden perävaunuihin.
Mutta ne jarrut! Jenkit käyttävät sähköjarruja, ja ne on meillä kielletty.
Ilmajarrullisen auton kanssa ei tulee ongelmia, mutta eivät taida olla nuo jenkkiautot ilmajarrullisia läheskään noin keveissä painoluokissa. Niissä on nestejarrut.
Uskoisin että kiinteästi asennettu puoliperä onnistuu. Siis vetopöytä rungon päälle, ja tehtaalta todistus jarrujen pääsylinterin tehon riittävyydestä myös perävaunulle, ja ABS jarrut siihen puoliperään. Aika homma?
Laki ei siis kiellä ameriikan kuorma-autoilta yli 3,5 tonnisen kärryn vetoa. Mutta käytännössä laki estää sen kaikilta nestejarrullisilta kuorma-autoilta, valmistusmaasta ja auton vetotavasta (4X4) riippumatta.
MOT: irrotettavaa yli 3,5 tonnin kokonaismassaista vankkuria tai keskiakselivaunua tai puoliperävaunua et Suomessa noilla autotyypeillä vedä.
Tilanne muuttuu (jos muuttuu) kun sähköjarrut hyväksytään (jos hyväksytään)joskus.- Vaaksi-Villu
...asiallisista vastauksista.Näin itsekin arvelin.
Jenkeissä käydessäni näin siellä vedettävän näillä vehkeillä huimia kuormia!Ja sähköjarruthan niissä "kärryissä" oli.
MOT: Aion kyllä vetää kokonaispainolta n 4,1 t kärryä.Kärryjen rakenteellinen kantavuus riittää kyllä siihen.Suomessa (EU:ssa)on vain jostain kumman syystä katsottu tuo 3,5 t paino maksimiksi.Katsotaan sitten mitä sanktioita seuraa. - Kumpaa tarkoitat?
Vaaksi-Villu kirjoitti:
...asiallisista vastauksista.Näin itsekin arvelin.
Jenkeissä käydessäni näin siellä vedettävän näillä vehkeillä huimia kuormia!Ja sähköjarruthan niissä "kärryissä" oli.
MOT: Aion kyllä vetää kokonaispainolta n 4,1 t kärryä.Kärryjen rakenteellinen kantavuus riittää kyllä siihen.Suomessa (EU:ssa)on vain jostain kumman syystä katsottu tuo 3,5 t paino maksimiksi.Katsotaan sitten mitä sanktioita seuraa.Tarkoitatko, että vedät julmaa ylikuormaa, vai kärryä jonka tekninen kokonaismassa on 4,1 tonnia?
Molemmissa tapauksia sanktioita tullee aika rankasti. Kerrohan sitten jos niitä saat.
Toivottavasti ajokorttisi riittää? Jos sulla on iso E niin sen suhteen ei ongelmia, mutta C1E on minimi millä tuollaista yhdistelmää (vetoauto kuorma-auto) kuljetat. Ja se C1E määrää, että vetoauton omamassan tulee olla vähintään sama kuin perävaunun teknisen kokonaismassan. Perävaunun tekninen kokonaismassa siis ei saa kilollakaan ylittää vetoauton omamassaa. Eikä yhdistelmän kokonaismassa 12 tonnia.
Pahimmoillaan voit siis rikkoa yhdellä kertaa montaa pykälää. Joskus jätättävät kärryn lähimpään mahdolliseen paikkaan, taival siis katkeaa perävaunun osalta tuohon. Ehkä.
Kimuranttia puuhaa! Tosiaan, kerro kuinka kävi jos käry sattuu käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.36813168Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju504204S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094043Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu293997Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko623849- 853314
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643198- 1043138
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443135Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602805