Selailin tuossa "autotalli.com" olevien Bemarien hintoja.
Ihmettelin miten käytetty voi maksaa saman verran kuin uusi?
Esim. BMW 320 vm.2002 aj. n.10tkm hinta; 39000 euroa.
Miten käytetty voi olla noin kallis, kun keväällä 2003 uusi maksoi 38900 euroa??!
Kuka noita ostaa tuollaisilla hinnoilla???!!
Ihmettelin miten käytetty voi maksaa saman verran kuin uusi?
Esim. BMW 320 vm.2002 aj. n.10tkm hinta; 39000 euroa.
Miten käytetty voi olla noin kallis, kun keväällä 2003 uusi maksoi 38900 euroa??!
Kuka noita ostaa tuollaisilla hinnoilla???!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
koskee myös monia muita merkkejä, perustelevat 2x renkailla ja varustelulla sekä että auton saa heti mukaan. Ei ne pyytäjät oo hulluja vaan ne tyhmät ostajat jotka ostaa noita.
Moi !
Vaikea sanoa yksittäisestä tapauksesta, mutta omasta kokemuksesta tiedän että kun lisävarustelistalta ruksailee "tarpeelliset" mukaan niin hintaa kertyy helposti +30% alkuperäiseen.
--
Lisävarusteilla ei ole muuta arvoa kuin, että myyjän on helpompi myydä auto.
Ei lisävarusteista koskaan mitään hyvitetä kun menet autoa vaihtamaan
Heh,
sinulla on tainnut olla aika onnettomia lisävarusteita.
No, turha tehdä tikusta asiaa ja saivarreilla.
Totuus on kuitenkin että tästä johtuu ero ovh:n ja pyynnin välillä. Jos ostat (tai olisit ostanut) vastaavan tuotteen kyseisillä varusteilla olisi sen hinta ollut aivan toinen.
--
Mutta eihän sitä niin voi ajatella, että parivuotta vanha auto maksaa 3000 euron lisävarusteilla saman kuin uusi vakiovarusteilla.
Tai tietenkin voi, mutta ei siinä mitään järkeä ole.
Itse ostaisin mieluummin uuden vakiovarusteilla, kun pari vuotta vanhan turhilla "koristeilla", jos hinta on sama.
Moi !
No kyseistä tapausta en tunne mutta 3000 eurolla ei vielä oikeastaan mitään saa.
Lisävarusteita on hyvin helppoa bemarissa ruksata mukaan niin että auton hinta nousee parikymmentä tonnia. Ainakin itselläni.
Automaatti 3300
Nahat 3-5000
Ei ole hinnastoa käsillä.
Ostajahan se aina sitten päätökset tekee omien mieltymysten mukaan. Käytetyissä on usein myöskin hiukkasen enemmän tinkivaraa.
--
Lienet katsellut liikkeiden ilmoituksia? Nehän nyt aina maksavat vaihtokalustosta huonosti (lisävarusteet vaan jouduttaa kauppaa, eivät kohota arvoa), mutta pyytävät kyllä niin paljon, että tekevät varmasti katetta. Mutta mikäli yksityisten ilmoituksia katoist, niin älä ihmeessä osta, jos tuntuu liian kalliilta. Ei ne autot maan päältä lopu. Ja eihän se tyhmä ole, joka pyytää, vaan se joka maksaa;) Apteekkia ja ruokakauppaa lukuunottamatta en itse ainakaan ole kummemmin asioinut paikoissa, joissa ei hinnasta voi keskustella. Ja autokauppa on taatusti viimeisin tilanne, jossa maksan pyydetyn hinnan.
Omaani ostin varustetta noin 12000 eurolla. Kyllä niillä on jokin arvo myös jälleenmyynnissä. Jos ostaja haluaa auton jossa on esim. xenon-valot, urheiluistuimet, automaattinen ilmastointi allergiasuodattimineen, niin hän yleensä joutuu maksamaan siitä niin uudessa kuin käytetyssäkin autossa. Kyllä oletan että jos nyt myisin puolivuotiaan autoni pois, saisin siitä enemmän kuin perusversion listahinta.
Eri asia on sitten sinun mielihalusi. Jos sinulle riittää karvalakkiversio, niin ei silloin tietenkään kannata maksaa ekstraa varusteista, joita et tarvitse. On kuitenkin paljon ihmisiä, joille ne varusteet ovat tärkeitä ja siksi niiden arvo ei häviä savuna taivaalle autoa ennen jälleen myyntiä.
Kannatta käydä www.huuto.net ositteessa. Valitse AJONEUVOT ja huuda itsellesi halpa ajokki. It is easy..