Ajattelin nyt rahatilanteeni parannettua (pääsin töihin) maksaa opintolainan pois. Voiko sitä maksaa pois mikäli kuukausierät ovat jo alkaneet? Ottaako sampo pankki jotain maksuja jos menee maksamaan lainan kokonaan pois? Onko kellään kokemusta moisesta? Oisin vaihtanu pankkia taannoin mutta kuulin että sampo pankki ottaa lainan siirrosta 250e ja 50e ottivat ku antoivat sitä lainaa aikoinaa. Sillä oon miettiny että maksaako se lainan maksaminenkin sit monta sataa euroa?
Opintolainan maksaminen
Mimmumamma
2617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
opintolainapankkiisi ja kysyt. Lainan saa aina maksaa pois etukäteen, ja pankille aiheutuvasta korkotappiosta saa vaatia korvausta vain poikkeustapauksissa (näin saattaa olla jos korko on kiinteä). Et joudu maksamaan mitään extraa.
Joo. Aaattelin vaan että kun kuukausierä on 16,90e niin menee kymmenen vuotta sillä tahdilla maksaa lainaa pois. Ja ku laskee mitkä korot vielä tolta ajalta menee noilla erillä.
Paikkakunnallani ei ole ko.pankkia, mutta pitänee alkaa selvittelemään. Tuntuu vaan että noi pankit on aika ahneita rahasteleen.