Onkos kellään kokemuksia autohifilaitteiden hankinnasta ulkomaisista nettikaupoista? Suositelkaa hyviä/luotettavia mestoja! Minkälaisia toimitusajat ovat olleet, entäpä tavaroiden rahtikulut Suomeen?
Kiitos.
Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei
www.carstereocomponents.com, tsekkaa ensin varastotilanne, ei oota on turhaa ootella.
www.technicdirect.com
www.schnaepp.de
Postikuluja tulee jotain reilut 20 euroa joten mitään pikkutavaraa ei luonnollisesti kannata maailmalta välttämäti tilailla.
Yleisesti tunnetuilla valmistajilla on euroopan kattavat takuut ja saattaapi olla euroopan laajuiset käyttöohjeet eli itselläkin on suomenkieliset käyttöohjeet munchenista ostettuun radioon. Tämä on kyllä harvinaista eli varustaudu siihen että manuaalit ja asennusohjeet on joko saksaksi tai englanniksi.
Eihän tuo sinänsä kovin vaikeaa ole jos tietää miten johdotukset omassa autossa menee eli ei ole ns. ensi kertaa asialla.
Toimitusajoissa on ollut heittoa nimenomaan sen mukaan oliko varastossa vai ei, jos on niin tulee viikossa, jos ei niin ei mielestäni kannata edes tilata.
Itse tilasin JVC:n automankan www.schnaepp.de:stä postiennakolla. Tilausvahvistus tuli lähes heti, kahden viikon päästä ilmoittivat että ovat postittaneet sen ja viikko siitä oli paketti perillä. Eli jos tavaraa on hyllyssä niin pitäisi tulla reilussa viikossa. JVC:llä oli kaikki ohjeet myös suomenkielellä...
Niin, miten hoidit maksun schnaepp.de:stä. Katselin, että lähetyskulut ovat n. 20 e automankalle 7 e Nachname, eli ilmeisesti "postiennakko". Kuinka homma hoitui?