Vaihdettiin kesällä Opeli 307sw 1.6:seen. Ajettu vasta reilu 1000km. Siisti peli, mutta nyt on alkanut kuulua ihme nakutusta pelkääjänpuolen etulokasuojan sisältä - ei siis moottorista? Onko kellään vastaavaa kokemusta. Nakutus kuuluu myös paikallaan ollessa, eli ei johdu liikkestä!
307SW nakuttaa
Retu
61473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Polttoaineen takaisinkierrätysventtiili siellä ääntelee. Kyseisen ventiilin ominaisuus.
Tuollainen nyrkinkokoinen musta mötikkä, saksalainen laatutuote made by Bosch.
Meillä on saman merkkinen yleiskone!!
Kiitos tiedosta! Täytyypä kysyä huollosta voisiko tuota helv... venttiiliä vähän äänieristää...
Veimme saman syyn takia 307:n Automaalle. Kaipa ne jotain yrittivät tehdä, mutta samalla tavalla kuuluu sisälle. Varoittelivat vielä, että talven tullessa nakutus vain yltyy. prkl.
Sama juttu mutta naputus kuuluu ainoastaan kun pelkääjän ovi on auki.
Ongelman kohde on oikein, mutta ratkaisutapa on väärä. Luin samasta naputuksesta aikoinaan Peugeot FAQ -saitilla ja ratkaisuna oli siirtää venttiili pois rintapellistä, jonka kautta se resonoi/kaikuu sisään. En löytänyt enää juttua sivuilta - olisi varmaan pitänyt selata vanhoja viestejä tosi pitkälle. Laittakaa asiasta kysymys ongelmat-palstalle niin saitin ylläpitäjä varmaan kommentoi nopeastikin. Kaveri tuntuu tietävän yhtä jos toista pösöistä. Alla linkki saitille. Kumma juttu muuten on, että omassa 307:ssa tuota nakutusta ei ole koskaan kuulunut. Autoissa on varmaan käytössä eri valmistajien toimittamia venttiileitä.
http://slaaksoh.proboards12.com/index.cgi