Edessä on LTO:n soveltuvuusosio ja jo tässä vaiheessa pelottaa ja jännittää aivan valtavasti! Millaisia nuo ryhmätehtävät/tilanteet voivat olla? Tietysti vaihtelevat yliopistottain.. Voisivatko jo kouluun päässeet hiukan antaa vinkkejä tuohon koitokseen?
Tsemppiä 2.vaiheeseen päässeille!
Tsemppiä 2.vaiheeseen päässeille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
ois kiva saaha :)
lapsiryhmä tilanne?
Meillä oli Helsingissä viime vuonna ja pääsin sisään. Vinkkejä voisin siihen antaa, että mieti valmiiksi muutamia juttuja jotka ovat helppo toteuttaa missä vaan, koska tavaroitahan ei itse sinne saa viedä. Myöskään et tiedä millaisia lapset on jos edelliset kokelaat eivät kerro. lapsia myös vaihdetaan melko tiuhaan. Ole luonnollinen ja huomioi kaikkia lapsia.
Vähän vaikeetahan siihen on valmistautua.Muuta kun tsemppaamalla itseään että hyvin menee. Meille kuitenkin näyetttiin tila ja tavarat ennen kokeen alkua joten jonkinlainen kuva oli. On kyllä todella haastava ja kokeneet LTOtkin ihmettelevät mitä tuollainen testi mittaa kun et käytännössä pysty suunnittelemaan tuokiota etukäteen yhtään. Ja 15 min voi mennä todella nopeasti tai sit todella hitaasti!!!
Meillä ei harmikseni ole tuota lapsiryhmätilannetta, vaan luvassa on ryhmätilanne. Mitähän se voisi pitää sisällään?
Viime vuonna Treellä oli semmonen et annettiin semmonen lappu johon piti kirjottaa jotain lasten sukupuolirooleja ja miten niit vahvistetaan tms. Ja sitten keskusteltiin ja kaikki kerto omia mielipiteitä.
Toisessa tilanteessa piti keksiä joku laululeikki jossa kaikkien piti sit tehdä yksin joku semmonen osio. Me jotain piirileikittiin ja laulettiin ja esitettiin.
Sori, ehkä hiukan huono kuvaus mut en oikein nyt jaksa muistella tarkemmin. Tommosta kuitenkin, kannattaa heittäytyä täysillä.
Aivan mahtava juttu, jos olisikin joku tuollainen piirileikki :)
muutaman vuosi sitten (useamman kerran peräkkäin) tampereella oli tekstin pätkä kantelettaresta (niiku kalevalaa) ja siitä piti valmistaa ryhmänä näytelmä. tekstistä ei tietenkään ymmärtänyt mitään, se oli etupäässä sellasta fantasiakieltä... ja puhua ei saanut näytellessä, vaan liikkua ja äännellä. ihan ok, eikä vaatinut todellakaan mitään näyttelijän lahjoja. tärkeintä on olla oma itsensä eikä esittää liikaa tai liian vähänkään.
ei varmasti oo hyvä jos vaan vetäytyy nurkkaan, mut ainakaan omasta rymästäni äänekkäin ja eniten esillä ollut tyttökään ei päässyt. muista keskustelussa kysyä hiljaisilta heidän mielipiteitään sen lisäks että kerrot omia, se on oleellinen taito! varhaiskasvatuksesta ei tarvi tietää etukäteen eikä kannata toistamiseen mainostaa jos on työskennellyt päikkärissä tai muuten kokee tuntevansa alan hyvin. sinne ei haeta valmiita työntekijöitä vaan vasta koulutuksen aloittavia! Jos olet sosiaalinen persoona ja omasta mielestäsi hyvä päikyntädiksi, soveltuvuuskoe menee luoonostaan jo hyvin. pieni jännittäminen on aina tervettä! :D Jos yhtään ei jännitä, saattaa vaikuttaa siltä ettei koe oikein kiinnosta..
Tsemppiä!
T: LTO tampereelta