Kumpi on parempi kyllästettyjen puuportaiden käsittelyyn: puuöljy vai sävytetty puunsuoja. Kokemuksia?
Mitä kyllästettyihin puuportaisiin?
mitä suosittelette
65886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos portaat on kyllästetystä, niin kyllä ne kestävät kohtuudella ilman aineitakin. Jos mahdollista, alle jotain, etteivät ole suoraan mullassa. Toinen puuta heikentävä tekijä on suora auringonvalo. Eli jos saat portaasi niin, ettei aurinko ihan mahdottomasti paista, eivätkä makaa suoraan savessa, niin kestävät hyvin noinensakin.
Mutta kysymykseesi: pintaan varmaan öljy on parempi, kun maali (tai puunsuoja) ei tuskin puuportaissa kumminkaan kauan pysy.
Tuskin tarkoitti peittävää puunsuojaa etenkin,koska kirjoitti SÄVYTETTY puunsuoja. eli eiköhän kysymys kuulu,että puuöljy vai kuultava puunsuoja esim.valtti.
Portaat ovat sen verran kuluvaa tavaraa,että kumman ikinä laittaakaan,ne on käsiteltävä uudelleen seuraavana vuonna. Oikeastaan aika sama kumman laittaa omien kokemuksien mukaan.
Itse näkisin että niiden öljyäminen on tärkeintä, sillä puu kun kuivuu niin se alkaa ajan myötä halkeilla ja irrottaa tikkuja yms.
Ainoa ongelma vaan on se että nämä Valtti Puuöljyt, pinotex ja woodex puuöljyt eivät sitten sisällä tipan tippaa öljyä. Ne ovat kaikki 80% tärpättiä, eli BENSAA. Mistähän lähtien bensa on kostuttanut puuta? Niiden vaikutus perustuu lakanomaiseen pintaan joka estää puuta imemästä itseensä vettä ja näin ollen "estää lahoamasta". Koska tämä niiden aikaansaama lakkapinta on niin ohut, se myös kuluu erittäin nopeasti pois, jopa yksi rankkasade saattaa riittää.
Uulatuotteella on semmoinen kuin Puunsuojaöljy jossa on yli 60% eri öljyjä, mm vernissaa(keitettyä pellavaöljyä) ja kiinanpuuöljyä.
Liberonilta löytyy Liboil joka sisältää yli 50% samoja öljyjä.
Eron jopa haistaa, ostakaa uulan öljyä purkki ja valtti puuöljyä, avatkaa ne ja haistakaa. Toisessa haisee pelkkä tärpätti ja toisessa pellavaöljy. Oikea öljy tulee levittää pintaan, antaa imeytyä 20-30min ja ylimääräinen tulee pyyhkiä pois, annetaan kuivua vuorokausi ja homma toistetaan tarvittaessa.
Näitä kun käyttää niin ei ajan myötä ala jalkapohjat täyttyä tikuista.
Tähän pitäisi saada jokin vastaavanlainen laki kuin mikä margariineihin tuli että jos tuote ei sisällä yli 50% öljyä niin sitä ei saisi kutsua öljyksi.
On sulla jutut 😄😄
Siinäpä vasta oli mainospuhe. Ja hevosetkin nauraa.
Hengittävää öljyä.