Eikö

partiolaiset

osaa nuotiota tehdä?
Pitääkö koko metsä polttaa samalla?
Nyt loppui partiolaisten halonhakkuut meidän metsissä.
Jos ei osaa tulta käsitellä, parempi olla ilman.

3

1629

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PMSK

      Huolimattoman tulenkäsittelyn (siis muutkin kuin partiolaiset) ohella suurimpina syinä ovat salamaniskut ja huolimaton tupakointi.
      Jos nyt partiolaiset kerran vuosikymmenessä saavat maastopalon aikaan kun monta kertaa useammin sen tekee luonto, huolimattomammat retkeilijät (kyllä, väitän partiolaisten yleisellä tasolla olevan siitä huolellisemmasta päästä) ja tupakointi, niin onko tuo nyt niin ison metelin arvoinen.
      Harvoin saa lehdestä lukea isoa otsikkoa, jossa lukee että tupakoitsija sytytti 15 hehtaaria.
      Tumpaatko muuten aina autossa tuhkakuppiin etkä ikinä heitä tumppia maantien varteen? Jos niin teet niin onneksi olkoon, kuulut positiiviseen vähemmistöön.
      Kiellät sitten varmaan myös kaikilta muiltakin retkeilijöiltä ja erityisesti tupakkaa polttavilta halonhakkuut metsissäsi.
      Onneksi retkeilyä et voi kieltää, vain tulenteon.

    • VIHAINEN PARTIOLAINEN

      SIIS MIKS ASIAA EI VOI UNOHTAA!?! VAHINKOJA SATTUU, MUT NÄKÖJÄÄ SITÄ EI SIT VOI IKINÄ UNOHTAA MUA ÄRSYTTÄÄ IHA SIKANA ET NÄÄ TÄYDELLISET IHMISET JANKUTTAA KOKO AJA TÄTÄ SAMAA JUTTUU. ON IKÄVÄÄ ET SATTUU TULI PALOJA , MUT SELLASTA TÄÄ ELÄMÄ ON. LUULIS NYT AIKUISTEN YMMÄRTÄVÄN ET KAIKKEE VOI SATTUU...!!!! JA EN YMMÄRRÄ .. KUKAAN EI TEHNYT PALOA TARKOITUKSELLA. JOTEN EIKÖ TÄTÄ VOISI JO UNOHTAA!?! JA NE JOTKA SYYTTÄVÄT PARTIOLAISIA TURHAN PÄIVÄISIKSI MAAN VAIVOIKSI VOIVAT ITSE MIETTIÄ.. PARTION ANSIOSTA SUOMESSA JA MUUALLA MAAILMALLA EI OLE NIIN PALJON KÄNNÄÄVIÄ NUORIA. JOTEN KYSYN VAAN ONKO SE NIIN VAIKEAA YMMÄRTÄÄ.. E-T-T-Ä V-A-H-I-N-K-O-J-A S-A-T-T-U-U!!!!!!

    • Söpö PARTIOTYTTÖ^^

      Montas MUUTA heppua kuin partiolaista on sytyttänyt metsäpalon? LÄHESKÄÄN aina ei ole olleet partiolaiset kuules asialla(:

      Miksi siis yhdestä partiolaisten aiheuttamasta poltosta nousee tuollainen pälätys? Ollaanhan mekin ihmisiä.


      Nostetaan häly "Opettele tulta käsittelemään" kun vaikka sinä sen metsäpalon sytytät^^Sovitaanko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      763
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      718
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    6. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      221
      669
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe