oon eläny tässä jonkun aikaa "kituuttamalla itteeni", ja käytän e pillereitä. Niin mulla alko kesken liuskan menkat ja ne on kestäny jo 10 päivää (tosi niukka vuotoista), vaikka yleensä mulla kestää vaan 3-5 päivää. Ja ne ei ikinä ala kesken liuskan.
Onko toi laihduttelu sekottanu mun hormonitoiminnan kokonaan?
Onko toi laihduttelu sekottanu mun hormonitoiminnan kokonaan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
mulla on sama ongelma. käytin ennen yasminelleja ja silloin mulla oli käytännössä koko ajan menkat. sitten vaihdoin yasminiin, koska niiden hormonimäärä on suurempi. paljon paremmin ovat toimineet. aluksi ei ollut vuotojen kanssa mitään ongelmia, mutta nyt kun paino on taas vähän laskenut, on taas alkanut olla tiputteluvuoto. tosin vain vähän.
neuvolassa sanottiin että jos on alipainoinen, tarvitsee vahvemmat pillerit. johtuuko se siitä, että kun laihtuu, luontainen naishormonin määrä kehosta vähenee? vai mistä? kertokaa jos tiedätte.