Jos olet lähettänyt tai vastaanottanut sähköpostia seuraaville/lta henkilöille/lta, sinulla on todennäköisesti sähköpostimato. hae kaupasta virustentorjuntaohjelma
uula.mannisto
eija.hynninen
pia.ilo
tarja.sarjakoski
tunnistitko nimet?
uula.mannisto
eija.hynninen
pia.ilo
tarja.sarjakoski
tunnistitko nimet?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Viestisi oli sitä itteään. Sähköpostin lähettäminen jollekin, joka omistaa viruksen, ei tosiaankaan saa virusta tarttumaan minun koneeseeni.
Älä viitsi levittää hysteriaa ihan turhaan.
EI tää viesti sitä tarkoita vaan, että sobig. ym madot kopioivat sähköpostiosoitteita koneelta, jonka ne ovat saastuttaneet ja merkitsevät ne lähettäjäksi. Eli jos sinulla on noita osoitteita sähköpostiohjelmassasi joko lähettäjänä, vastaanottajana tms. sinulla on tod. näk virus/mato. Ei tää ole mitään hysteriaa
>Eli jos sinulla on noita osoitteita sähköpostiohjelmassasi joko lähettäjänä, vastaanottajana tms. sinulla on tod. näk virus/mato. Ei tää ole mitään hysteriaa<
-Et ymärrä sinäkään, ei lähettäjien koneet välttämättä ole saastuneet,lähettäjien osoitteet vain on voineet joutua muulla tavoinkin viruksia lähettäviksi!
Siis tarkenna järkevämmin. Voi ton nimiset olla lähettäjänä, mutta ei sitä virusta oo jos et oo avannut sitä, ja periaatteessa pitää vasta avata se liitetiedosto jos saat sen viruksen. Tosta sai sen käsityksen että on virus jos on ton niminen lähettäjä.
Lähettäjäosoitteet mato tempaisee ns. hatusta, eli niihin EI toistan EI voi luottaa. Alla esimerkki:
jää[email protected]
vai onko nokia ISP ja sähköpostipalveluntarjoaja?
Nokia ei ole ISP, mutta kyllä se vastaanottaa ihan itse nokia.comiin lähetetyt postit. Täysin normaali käytäntö. Toistan: normaali.
taisi jäädä epäselväksi jotain.
Nokia ei varmaankaan tarjoa Jäähongalle ilmaista saati maksullista sähköpostipalvelua, eli virus/mato oli väärentänyt lähettäjäosoitteen yhdistämällä laillisen domainin nokia.com lailliseen sähköpostitunnukseen/aliakseen jäähonka87.