löytyykö netistä mitään infoa siitä, miten kannattaisi tehdä uuden aikuisen koiran totuttaminen uuteen kotiin, jossa on jo koira ja kissoja? siis ihan käytännön neuvoja ja ohjeita?
Uusi aikuinen koira
perheeseen
2314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
asia on, että huomioit aina kaikessa ENSIN vanhan koirasi, ja sitten vasta "tulokkaan". Eli ruoka ensin, ulos ensin, tai hihna ensin, kotiin tullessa ensin huomio vanhaan koiraan jne... Ja ei kannata jättää koko laumaa keskenään samoihin tiliohin jos itse lähdet pois kotoa. Aika hyvin nuo tilanteet yleensä hoituu pelkästään sillä, että kiinität mahdollisimman vähän huomiota alussa tähän uuteen koiraan, ettei jo oleva koira tunne asemaansa mustasukkaiseksi ja uhatuksi. Tuntuu ehkä julmalta olla välinpitämätön kaveria kohtaan joka joutuu aivan uuteen paikkaaan ja uusiin piireihin, mutta näin laumajärjestyksen muovautuminen hoituu rauhassa ja ikäänkuin huomaamtatta, ellei sitten ole erittäin dominoiva tämä uutena taloon tuleva, niin että yrittää saada lauman johtajuuden itselleen. Kissojen kanssa asiat myös hoituu ajallaan, ehkä saattavat muutaman viikon uutta tulokasta tarkkailla ja kyräillä, miettiä kuinka tuohon tulisi suhtautua, mutta pian ne kissatkin uuteen tulokkaaseen yleensä suopuvat kun huomaavat, että toinen on tullut jäädäkseen.
meilläpä on nyt uros ja uusi tulokas olisi narttu - eikäs narttujen tule olla urosten "yläpuolella", eli eikös pitäisi tukea sitä nartun vallan ottoa??