asuntosi alkaa olla aikansa elänyt ja vuokra-aikakin umpeutumassa. Kannattaakohan silloin ruveta sitä peruskorjausta suunnittelemaankaan.
Mitä järkeä?20v.n. kuluttua
vuokratonttiasunto
7402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
muu tahansa ,on huono merkki.Sorry vaan, mutta niin on ollut joka asiassa 50v.n ajan, jonka olen seuraillut.
vuokralla, joten miksi vaivaat päätäsi moisella?
Harva rakentaa itselle vuokratonttiasuntoa. Useimmiten se on grynderin rakentama ja siitä saa vaan paremman voiton kun ei osta tonttia. Eli kämpästä kun maksetaan sama hinta vuokratontilla kuin omallakin niin useasti se tontti jää lunastamatta suuren lainataakan alla.
PS. Itse kun kiertelin asuntoja niin vuokratonttitalot skippasin välittömästi ja sellaiseen joskus eksyi vahingossa niin tontin lunastushintaa kysyessä alkoi välittäjä köhimään kovasti..
Siis meinaatko, että tontin vuokraa ei jatketa? Vai mikä ongelma (kaupungin) vuokratontista on?
kaupungille tulevaisuutta varten.Joten ei ole aivan itsestäänselvyys että on vuokrlla iät ja ajat.Kuitenkiin yleensä niin että yksi sukupolvi saa asua elämänsä vuokratonttiasunnossaan.
Kirkko on sitten eri asia.Serkkuni isä rakensi arkkitehtina hulppean omakotitalon erään kaupungin keskeiselle paikalla.Alakerrassa oli avarat tilat arkkitehtitoimintaa varten sekä neljälle työntekijälle.20 vuoden välein uusittava vuokrasopimus läheni loppuaan 80-luvulla.Seurakunta oli havainnut että hulppea talo tiloineen sopisi hyvin päiväkoti y.m. käyttöön.Kirkko ei halunnut jatkaa vuokrasopimusta ja asia käsiteltiin liki 15 vuotta tuomiostuimessa.Päättyen onneksi niin että serkkuni isä sai lunastaa tontin.
"Päättyen onneksi niin että serkkuni isä sai lunastaa tontin."
Miksi ihmeessä, olisihan rakennus voitu purkaa ja tontti olisi vapautunut omistajalleen. Ei vuokratontti voi edellyttää pakollista lunastusoikeutta ellei erikseen sovittu.
tonttia kiinnostanut vaan se rakennus jonka olisivat halunneet omaan käyttöön.Olisivat rakennuksesta maksanneet jonkun muodollisen hinnan.